Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska chce kupować od Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania

Polska chce kupować od Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania

Polska chce kupować od Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania

Ze względu na brak samolotów wczesnego ostrzegania, takich jak E-3 SENTRY/AWACS, Polska musi polegać na partnerach z NATO w zakresie monitorowania swojej przestrzeni powietrznej. [et au-delà]. Ale to może się zmienić w przyszłości…

Rzeczywiście, 22 maja na marginesie spotkania w Legionowie z kolegami z „Grupy Północnej” [qui réunit la Grande-Bretagne, les pays baltes, la Pologne, l’Allemagne, les Pays-Bas, la Suède, l’Islande, le Danemark, la Norvège et la Finlande]Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że trwają rozmowy na temat zakupu samolotów wczesnego ostrzegania wyprodukowanych w Szwecji.

„Zamierzamy uzyskać loty wczesnego ostrzegania. Prowadzimy szczegółowe rozmowy ze Szwecją. Mam nadzieję, że wkrótce zaowocują” – powiedział Błaszczak. Nie sprecyzował jednak, jakiego urządzenia oczekuje.

Obecnie Szwedzkie Siły Powietrzne obsługują dwa Saaby 340 AEW&C, każdy wyposażony w radar Erieye. Samoloty te zostaną wkrótce zastąpione dwoma samolotami Global 6000. [fournis par Bombardier] „Global Eye”, czujniki wrażliwe na zakłócenia, radar dalekiego zasięgu Erieye ER, radar z aktywną anteną Seaspray [conçu par Leonardo] i kula optoelektroniczna. Zebrane dane są następnie włączane do systemu dowodzenia i kierowania [C2] Wiele domen.

Należy pamiętać, że GlobalEye jest zgłoszonym kandydatem do programu AFSC [Future capacité de surveillance et de contrôle de l’Alliance]Dzięki temu możliwe jest zastąpienie 14 E-3 AWACS Sił Powietrznych Wczesnego Ostrzegania i Kontroli NATO. [NAEW&C]. Boeing również celuje w ten rynek ze swoim E-7 Wedgetail.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Polska zamówiła dwa statki przeznaczone do zbierania danych wywiadowczych w zakresie widma elektromagnetycznego. [ROEM ou SIGINT] Ze szwedzką grupą Saab, poprzez umowę o wartości 620 mln euro.

READ  Polska została w tyle przez sąd w Strasburgu

„Ze Szwecją mamy wspólny Bałtyk, tak samo postrzegamy zagrożenia ze strony rosyjskiej, dlatego szukamy wspólnych rozwiązań, które zapewnią nam bezpieczeństwo” – podkreślił polski minister po zakończeniu negocjacji. Wczesne ostrzeganie w locie.

Jednak według specjalnej publikacji ZBiAM p. Zapowiedź Błaszczaka była „wielkim zaskoczeniem, bo do tej pory konieczność zakupu takiego sprzętu nie była uwzględniana w meldunkach MON”.