Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Bezpieczeństwo jest częstym tematem w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi

Polska: Bezpieczeństwo jest częstym tematem w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi

W Polsce zarzuca się władzom wykorzystywanie tematu bezpieczeństwa przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

Czy wojsko zajmuje w Polsce zbyt dużo przestrzeni publicznej? Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę bezpieczeństwo stało się priorytetem w tym kraju. A odkąd najemnicy Wagnera osiedlili się na sąsiedniej Białorusi.

Reklama

Tegoroczne obchody Święta Wojska trwały kilka dni i zakończyły się wielką defiladą wojskową w Warszawie 15 sierpnia.

Część ekspertów uważa, że ​​ta zwiększona obecność wojska w przestrzeni publicznej jest w pełni uzasadniona.

„W rankingach zaufania społecznego wojsko zajmuje drugie miejsce, Wyjaśnia Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa. Wybuch wojny na Ukrainie budzi zainteresowanie obywateli. W Polsce podjęto działania w tym celu. Na Białorusi pojawili się bojownicy z grupy Wagnera, naciskają granice, spodziewamy się wszelkiego rodzaju incydentów, także o charakterze militarnym. Dlatego rząd nie może tego ignorować” – powiedział.

Ale dla innych kwestia bezpieczeństwa jest wykorzystywana przez władze przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w październiku.

„To jest kampania polityczna i wyborcza. Tak uważa ekspert ds. bezpieczeństwa Jaroslav Koczyszewski. Rząd wykorzystuje wojsko, aby udawać, że tylko ono może zapewnić bezpieczeństwo kraju. Chodzi o to, co faktycznie pomaga władzy utrzymać się przy władzy. Według konstytucji armia ma być apolityczna, ale jest wyraźnie upolityczniona”.

Polska jest krajem silnie spolaryzowanym, a kwestia militarna nie stanowi wyjątku od reguły. Bez wątpienia głównym tematem kampanii wyborczej będzie bezpieczeństwo.

READ  Eurowizja 2022, The Brief (5/6): Z Polski do Mołdawii