W Rzeszowie na granicy z Ukrainą 11 osób zmarło na chorobę legionistów.
Lokalne władze ds. zdrowia opublikowały w poniedziałek zaktualizowaną ocenę stanu epidemii w Rzeszowie, który graniczy z Ukrainą.
Zmarli byli w wieku od 64 do 95 lat i wszyscy cierpieli na inne choroby przewlekłe.
Legionella to bakteria, która rozwija się w instalacjach do wytwarzania ciepłej wody. Według brytyjskiej NHS (Organizacji Zdrowia Publicznego) do zakażenia dochodzi powszechnie w miejscach takich jak hotele, szpitale czy biura, gdzie bakterie te mogą przedostać się do instalacji cyrkulujących ciepłą wodę.
Legionella rozprzestrzenia się poprzez sprzęt, taki jak systemy klimatyzacji, nawilżacze, baseny spa, wanny z hydromasażem, krany i często nieużywane prysznice. Legioneloza powoduje poważne problemy z oddychaniem. Leczenie tej infekcji polega na podaniu dożylnym antybiotyków. W przypadku poważnych trudności w oddychaniu często konieczne jest podanie tlenu przez maskę lub aparat.
„Potwierdziliśmy 144 zakażenia i jedenaście przypadków śmiertelnych”– mówi dziennikarzom Adam Sidor, wojewódzki inspektor sanitarny.
„Szukamy źródła rozprzestrzeniania się. Obecnie rozważane jest zanieczyszczenie sieci wodociągowej ciepłej i zimnej wody”Dodaje.
Pierwsze badania potwierdziły obecność Legionelli w połowie z pierwszych 18 przebadanych próbek wody.
W sumie pobrano 105 próbek.
„Nie pozwala nam to jeszcze potwierdzić, że źródłem skażenia jest sieć wodociągowa. Decydujące będą najbliższe dni”.Uwagi inspektora sanitarnego.
W weekend władze Rzeszowa, liczącego około 200 tys. miasta, przeprowadziły dodatkowe prace dezynfekcyjne na całej sieci.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu