Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy rolnicy protestują przeciwko unijnym przepisom środowiskowym, które uważają za „szkodliwe”

Polscy rolnicy protestują przeciwko unijnym przepisom środowiskowym, które uważają za „szkodliwe”

Kilka tysięcy polskich rolników demonstrowało w piątek przeciwko przepisom Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, które ich zdaniem szkodzą gospodarce, i wezwało do zorganizowania referendum w tej sprawie.

Pod hasłem „Precz z Zielonym Porozumieniem” demonstranci zebrali się w centrum Warszawy w żółtych kamizelkach, gdzie rozdawali jabłka oraz wymachiwali polskimi flagami i transparentami z narysowanymi czaszkami i kośćmi.

Europejski Zielony Ład to ambitne zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., dzięki czemu blok składający się z 27 krajów stanie się „pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu”.

Program ten spotkał się jednak z ostrą krytyką ze strony przemysłu paliw kopalnych i sektora rolnego, a także prawicowych i skrajnie prawicowych partii politycznych.

„Nie zgadzamy się ze wszystkimi zapisami Zielonego Ładu, które są szkodliwe dla polskiej gospodarki” – powiedział Adrian Waworzyniak, rzecznik Związku Rolników „Solidarność”.

„Chcemy przeprowadzić w Polsce referendum w sprawie zobowiązania prezydenta, parlamentu i rządu do odrzucenia Zielonego Ładu” – powiedział AFP.

Niektórzy protestujący potępili także import ukraińskich produktów rolnych, który ich zdaniem zżera ich dochody, a także politykę obecnego prounijnego rządu koalicyjnego w Polsce, który doszedł do władzy pod koniec ubiegłego roku.

Prawicowo-opozycyjna partia Prawo i Sprawiedliwość, blisko powiązana z Solidarnością, zapowiedziała, że ​​również weźmie udział w proteście.

Przy dźwiękach trąbek i bębnów marsz rozpoczął się od historycznego Placu Zamkowego w stolicy Polski i skierował się w stronę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Kilka tysięcy polskich rolników demonstruje w Warszawie 10 maja 2024 r. przeciwko przepisom Unii Europejskiej dotyczącym ochrony środowiska.

Demonstranci, którzy wznieśli transparent z Ponurym Żniwiarzem i transparenty z napisem „Nie dla europejskiej dyktatury”, udali się w stronę Parlamentu.

Ich przedstawiciele spotkali się ze przewodniczącym parlamentu Simonem Holonią, aby wyrazić swoje skargi i obie strony stwierdziły, że rozmowy przebiegły dobrze.

READ  Dla Miedwiediewa kraje bałtyckie należą do Rosji – La Nouvelle Tribune