Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Paryż i Berlin chcą wznowić „wymagany” dialog z Rosją

Paryż i Berlin chcą wznowić „wymagany” dialog z Rosją

Opublikowany w:

Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się w czwartek na szczycie, którego jednym z celów jest wypracowanie nowej wspólnej strategii w stosunkach 27 krajów z Rosją. Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do „wymagającego” dialogu z Moskwą, podczas gdy kanclerz Niemiec nalegał na bezpośredni dialog z Kremlem.

Osiem dni po szczycie Władimira Putina z Joe Bidenem Paryż i Berlin chcą, aby Unia Europejska odzyskała kontrolę nad stosunkami z Rosją. Od otwarcia szczytu Unii Europejskiej w czwartek 24 czerwca Angela Merkel i Emmanuel Macron wezwali Europejczyków do wznowienia dialogu z Moskwą, aby nie dać pierwszeństwa amerykańskiemu przywódcy.

Tak więc Francja i Niemcy zaproponowały zorganizowanie szczytu między Unią Europejską a Rosją jako sposób na poprawę relacji nadszarpniętych kryzysem na Ukrainie i Białorusi, kwestią praw człowieka i uwięzieniem Aleksieja Nawalnego. Propozycja, na którą Kreml odpowiedział w czwartek „pozytywnie”. „Ten dialog między Brukselą a Moskwą jest naprawdę potrzebny” – powiedział jego rzecznik Dmitrij Pieskow.

Unia Europejska zawiesiła spotkania na szczycie z Rosją od czasu aneksji Krymu przez Moskwę wiosną 2014 roku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nalegała przed Bundestagiem, by 27 państw szukało bezpośredniego kontaktu z Moskwą i szefem Kremla oraz tworzyło przestrzenie do dialogu.

„Zakładamy, że będziemy prowadzić dialog w obronie naszych interesów jako Europejczyków z koniecznością (…) dialogu niezbędnego dla stabilności kontynentu europejskiego, ale domagamy się, bo nie rezygnujemy z żadnej z naszych wartości i interesów”, Emmanuel Macron po przybyciu do Brukseli.

„Nie możemy pozostać w logice czystej reakcji na Rosję w każdym przypadku z osobna, kiedy toczy się, w bardzo uzasadniony sposób, uporządkowana debata między prezydentem Bidenem a prezydentem Putinem” – dodał francuski przywódca. status.

„Odpowiedz, ogranicz, udostępnij”

Polska i kraje bałtyckie – Estonia, Łotwa i Litwa – nie popierają zorganizowania szczytu, a minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ocenił, że wznowienie szczytów UE-Rosja bez wskazania postępów ze strony Moskwy będzie stanowić. „Poważne odstępstwo” od obecnej europejskiej polityki sankcji.

READ  Wysłanie misji gospodarczej do Polski ujawnia cały potencjał, ale i wątpliwości w naszych relacjach gospodarczych z tym krajem

Zgodnie z projektem deklaracji 27 omawianych krajów, z którym Reuters mógł się zapoznać, europejscy przywódcy zamierzają zwrócić się do Komisji Europejskiej „o przedstawienie możliwości dalszych środków restrykcyjnych, w tym sankcji gospodarczych”.

Na czwartkowym i piątkowym posiedzeniu Rady Europejskiej, którego porządek obrad będzie również poświęcony stosunkom z Turcją, polityce migracyjnej i planowi naprawy po Covid-19, przywódcy UE rozważą raport Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Polityki Zagranicznej, Josepa Borrella, o strategicznych kierunkach przyszłych stosunków z Moskwą.

Szczyt UE: nielegalna imigracja na stole

W dokumencie tym europejska służba dyplomatyczna ostrzega przed „negatywną spiralą”, w której pogrążają się stosunki między Brukselą a Moskwą, z sankcjami nałożonymi na obie strony. Proponuje zdefiniowanie nowej strategii wokół trzech osi: „Reaguj, ograniczaj, angażuj”.

„Z konfrontacji idei powstaje zrozumienie” – komentuje wysokiej rangi dyplomata europejski, wątpiąc, czy nagle między obiema stronami pojawi się relacja zaufania.

Emmanuel Macron we wrześniu 2019 r. bezskutecznie próbował promować ciepło w stosunkach z Moskwą, przyjmując Władimira Putina w Fort Brigancon (Var).

Dla niektórych europejskich dyplomatów poprawa stosunków z Moskwą jest warunkiem wstępnym szczytu z prezydentem Rosji. Ale kwestie sporne pozostają. Dlatego Unia Europejska powinna w czwartek lub piątek ogłosić szczegółowy wykaz sankcji gospodarczych wobec Białorusi.

Z Agence France-Presse i Reuters