Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament głosował za reformą Trybunału Konstytucyjnego, krytykowaną przez Unię Europejską

Parlament głosował za reformą Trybunału Konstytucyjnego, krytykowaną przez Unię Europejską

Agencja, uważana przez UE za zależną od władzy politycznej, jest jedną z kości niezgody między Brukselą a byłym nacjonalistycznym rządem.

Opublikowany

Zaktualizowano


Czas czytania: 1 minuta

Premier Polski Donald Tusk przed Sejmem, izbą niższą parlamentu, 12 grudnia 2024 r. w Warszawie. (Jakub Borzicki/NurPhoto/AFP)

Wystarczająco, aby ustabilizować Europę. Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, przyjął w piątek 13 września dwie ustawy mające na celu zreformowanie kontrowersyjnego Trybunału Konstytucyjnego, który nadal jest kontrolowany przez dawną władzę nacjonalistyczną. Oceniany przez Unię Europejską (UE) jako zależny od władzy politycznej, Trybunał Konstytucyjny jest jedną z kości niezgody pomiędzy Brukselą a byłym rządem nacjonalistycznym, który wielokrotnie podkreślał prymat polskiego prawa nad UE.

„Dziś Sejm i Senat zrobiły duży krok naprzód” W sprawie przywrócenia praworządności w Polsce marszałek izby niższej Szymon Holonia wita prasę. Aby ustawa weszła w życie, musi ją podpisać bliski nacjonalistom prezydent Andrej Duta, który nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie.

Nowy tekst precyzuje, że sędziów Trybunału Konstytucyjnego powołują przedstawiciele większością 3/5 głosów, uwzględniając tym samym głosy partii opozycji w porównaniu z obecną większością. Kandydat na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie może być posłem, senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego ani członkiem rządu lub partii politycznej w ciągu czterech lat poprzedzających wybór.

W marcu polski minister sprawiedliwości Adam Bodner zapowiedział szereg środków „Wyczyść stan” Parlament przyjął uchwałę zalecającą utworzenie nowego sądu dla Trybunału Konstytucyjnego, który w dalszym ciągu sprzeciwia się różnym inicjatywom legislacyjnym i rządowym. Unia Europejska później zaprzestała procedury, którą wszczęła przeciwko temu krajowi.