Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ospa małpia: 5 minut na zrozumienie obaw WHO dotyczących globalnego rozprzestrzeniania się

Ospa małpia: 5 minut na zrozumienie obaw WHO dotyczących globalnego rozprzestrzeniania się

Czy przypadki ospy małpiej mogą rozprzestrzenić się na cały świat? Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona tą sprawą po wybuchu zanieczyszczeń w ostatnich tygodniach w Demokratycznej Republice Konga. Jakie nowe obserwacje poczyniono? Jaki jest profil pacjenta? Recenzje Le Parisien.

Jaki jest warunek?

Niepokój jest prawdziwy. „Obawiamy się, że nastąpi transmisja międzynarodowa” z Demokratycznej Republiki Konga – powiedziała podczas konferencji prasowej w Genewie dr Rosamund Lewis, specjalistka WHO ds. ospy prawdziwej – preferowanego terminu zastępującego ospę małpią. Bo notatka jest niepokojąca: „Epidemia w kraju szybko się rozprzestrzenia”. Ostrzegł, że wykryto ponad 13 000 podejrzanych przypadków, „ponad dwukrotnie więcej niż liczba infekcji zgłoszonych w poprzednich latach”. Przede wszystkim zginęło „ponad 600” osób.

Do tego czasu około dziesięć obszarów w DRK uznano za „endemiczne”, co oznacza, że ​​wirus rozprzestrzeniał się tam mniej więcej stale. Według niego obecnie 22 prowincje w kraju zostały dotknięte przypadkami ospy prawdziwej Biuletyn WHO z dnia 23 listopada. Agencja ONZ zauważa, że ​​ludzie, „którzy udali się na obszary dotknięte chorobą, byli źródłem łańcucha przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka w prowincjach nie dotkniętych chorobą”.

Dlaczego te zanieczyszczenia są bardziej niepokojące niż wcześniej?

Istnieją dwa znane klady (lub warianty) mpoxu: 1 i 2b. Obecna epidemia w Demokratycznej Republice Konga przenoszona jest przez typ 1 wirusa, natomiast epidemię, która w zeszłym roku nawiedziła Europę i Stany Zjednoczone, wywołał typ 2b, który może być przenoszony głównie podczas stosunku płciowego. „Do tej pory klad 1 występujący na kontynencie afrykańskim był przenoszony na ludzi poprzez kontakt z niektórymi zwierzętami, takimi jak gryzonie. Przypadki te ograniczały się w pewnym stopniu do obszarów wiejskich. Jednak po raz pierwszy doszło do przeniesienia drogą płciową pomiędzy pacjentami z typem 1 .

READ  Wulkany Plutona są nadal aktywne

Ta nowa droga przenoszenia budzi niepokój, ponieważ epidemia rozprzestrzenia się obecnie na obszary, które dotychczas uważano za odporne na tę chorobę tropikalną. Zauważył, że obecnie dotknięte są „obszary podmiejskie lub w dużym stopniu zurbanizowane, takie jak Kinszasa”, prowincje Lualaba i Kiwu Południowe. Zmienił się także obraz pacjentów, gdyż liczba zarażonych kobiet przewyższa liczbę mężczyzn.

Inną obawą jest to, że wariant 1 krążący w DRK stwarza bardziej niepokojący poziom ryzyka niż wariant 2b. „Historycznie szacujemy, że wskaźnik śmiertelności w kategorii 1 wynosi około 10% w porównaniu z 1% w kategorii 2”, nawet jeśli liczby te zależą od kontekstu zdrowotnego wirusa, mówi Yannick Simonin, specjalista ds. nowych wirusów w Uniwersytetu w Montpellier. Kraj i rodzaj zapewnianego wsparcia.

Jaki jest kontekst?

Wirus ospy małp występuje endemicznie w niektórych częściach Afryki od lat 70. XX wieku. Choroba przenoszona jest ze zwierząt na ludzi, ale dlatego może być przenoszona również poprzez bliski kontakt i kontakt seksualny. W ubiegłym roku epidemię przypadków (powiązaną z wariantem 2b) zaobserwowano już w maju 2022 r. w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Objawy zaczynają się od gorączki, zmęczenia, a nawet bólów mięśni. Wówczas na skórze (w tym na narządach płciowych) mogą pojawić się plamy i zmiany chorobowe. Test PCR umożliwia następnie potwierdzenie – lub brak – obecności wirusa. W obliczu wybuchu przypadków w 2022 r. kilka krajów, takich jak Francja i Stany Zjednoczone, wzmocniło swoje kampanie szczepień. We Francji epidemię uważa się za „pod kontrolą”. Faktem jest, że liczba infekcji rośnie obecnie w wielu regionach świata, szczególnie w Azji, a przypadki występują w Japonii, Wietnamie, Chinach i Indonezji.

Czym jest zapobieganie?

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się jakiejkolwiek epidemii, należy w pierwszej kolejności skierować wysiłki na kampanie wykrywające, które w dalszym ciągu uważa się za bardzo delikatne. „Nie jest łatwo postawić diagnozę, ponieważ objawy ospy można łatwo pomylić z objawami innych chorób: od prostej choroby grypopodobnej po odrę i wysypkę” – zauważa Jannik Simonin, który uważa, że ​​„duża część przypadków pozytywnych” pozostaje poza zasięgiem radaru. Konkluzja jest następująca: „Brak wykrycia stanowi podatny grunt dla rozprzestrzeniania się wirusa”.

READ  Gaia ujawnia najdokładniejsze mapowanie Drogi Mlecznej, jakie kiedykolwiek wyprodukowano

Dr Eric Dortenzio, zaangażowany w jeden z tych projektów, projekt Panafpox wspólnie z Krajową Agencją Badań Rolniczych, dodaje, że wspieranie projektów badawczych i podkreślanie trwających badań umożliwi lepszą identyfikację populacji, które najprawdopodobniej zostaną najbardziej dotknięte. Wyzwanie nie jest małe. „W zeszłym roku zaobserwowaliśmy bardzo lokalne rozprzestrzenianie się wirusa wśród mężczyzn. Jednak w Demokratycznej Republice Konga obserwujemy szersze rozprzestrzenianie się wirusa wśród ludności, co zachęca do ostrożności i pozwala uniknąć jakiejkolwiek stygmatyzacji społeczności LGBT” – zauważa Jannick Simonena.

Wreszcie wzmożenie kampanii szczepień – „prawie nieistniejących” w Afryce – mogłoby zapobiec rozprzestrzenianiu się ospy prawdziwej. Według badacza na całym świecie podano około 1 miliona dawek, co stanowi około dwie trzecie pierwszych zastrzyków. Zasięg nadal uważa się za „niewystarczający”, aby zapobiec ewentualnemu wznowieniu epidemii we Francji, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach.