Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Organizacja Narodów Zjednoczonych ujawnia swoją pierwszą ocenę Porozumienia paryskiego – Tahrir

Organizacja Narodów Zjednoczonych ujawnia swoją pierwszą ocenę Porozumienia paryskiego – Tahrir

Na jakim etapie tak naprawdę jesteśmy w walce ze zmianami klimatycznymi? Kolejne raporty społeczności międzynarodowej ostrzegają przed nieubłaganym ociepleniem planety, które od epoki przedindustrialnej jest już o 1,15 stopnia Celsjusza cieplejsze. raport Publikacja sekretariatu UNFCCC z piątku, 8 września, podkreśla jego ambicje. Głównym dokumentem Porozumienia paryskiego podpisanego w 2015 roku, pierwsza „globalna ocena” (zwana po angielsku „global Assessment”) wzywa do stopniowego odchodzenia od wszelkich niewykorzystanych paliw kopalnych. Jest to bezprecedensowe stanowisko Organizacji Narodów Zjednoczonych, która dotychczas wzywała do nieznacznego ograniczenia zużycia tego rodzaju paliwa.

Jaka jest główna myśl tego bezprecedensowego raportu?

„Musimy zrobić więcej na wszystkich frontach” Podsumowuje ONZ, która to zauważa „Globalne emisje nie są zgodne z globalnymi ścieżkami łagodzenia zgodnymi z docelowym poziomem temperatury określonym w porozumieniu paryskim”. okno do „Zwiększenie ambicji i wdrożenie istniejących zobowiązań w celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C w porównaniu z poziomem przedindustrialnym” Istnieje, ale jest „Szybko się kurczy” Eksperci są oburzeni.

cel ? Dowiedz się, czy świat zmierza w stronę celów Porozumienia paryskiego, które wzywa do utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2°C w porównaniu z erą przedindustrialną, a jeśli to możliwe, na poziomie 1,5°C. ćwiczenie „Co ma na celu zapewnienie, że każda ze stron wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy, wie, dokąd powinna zmierzać dalej i jak szybko musi działać, aby osiągnąć cele” Podsumowuje Simon Steele, Sekretarz Wykonawczy ONZ ds. Zmian Klimatu.

Jest to pierwszy kamień milowy od podpisania porozumienia paryskiego, a zestawienie wysiłków poczynionych przez kraje będzie centralnym punktem szczytu klimatycznego ONZ COP28, który odbędzie się w Dubaju pod koniec roku. Na podstawie tej oceny kraje będą musiały zobowiązać się do podniesienia swoich ambicji i udoskonalenia swoich planów działań w dziedzinie klimatu, które będą musiały przedłożyć Organizacji Narodów Zjednoczonych do przeglądu w 2025 r.

READ  Philip Goffin oskarża o „najbardziej wszechstronny wynik dla amatorów”

Czy wszystkie projekty wydobycia paliw kopalnych zostaną porzucone?

„Po raz pierwszy raport ONZ wzywa do pozostawienia paliw kopalnych w ziemi. Kraje nieuchronnie będą musiały podjąć decyzję w tej kwestii podczas COP 28. Marine Puget, dyrektor międzynarodowego zarządzania klimatem w Réseau Action Climat, nie kryje radości. Jednak angielski termin „relentless”, który można przetłumaczyć jako „reducing intensywność”, kojarzony z „paliwami kopalnymi”, jest przedmiotem dyskusji: czy oznacza to, że należy porzucić wszystkie projekty wydobycia paliw kopalnych, czy tylko te, które nie będą kojarzone z nimi? Czy technologia wychwytywania dwutlenku węgla jest szczególnie kontrowersyjna?

Poza tym Marine Puget chciałby to zobaczyć „Więcej zaangażowania” Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności wzywając do całkowitego wycofania wszystkich paliw kopalnych do 2050 r. „Oznacza to nie tylko porzucenie przyszłych projektów operacyjnych, ale także wycofywanie już działającej infrastruktury” – dodał. Specjalista zauważa. „To ważny niuans”. Wreszcie, jeśli tekst mu się pojawi „Generalnie pozytywnie” Marine Puget żałuje tego „Rzadko omawiano prawa człowieka, takie jak prawa ludności tubylczej i płeć”. I podkreślaj to „Polityka klimatyczna bez tych zasad nie jest dobra”.

„Jeśli chodzi o konkretne cele, wiemy, że nie ma sposobu, abyśmy mogli osiągnąć zwycięską odpowiedź, jesteśmy we wszystkim opóźnieni”. Wypowiedzi Loli Vallejo, dyrektor Programu Klimatycznego w Instytucie Zrównoważonego Rozwoju i Stosunków Międzynarodowych. Nadal uznaje postęp: „To dokument, który jednoznacznie wzywa do odejścia od wszelkich paliw kopalnych, w tym gazu i ropy”. I nie chodzi tylko o węgiel, którego wykorzystanie potępiła już Organizacja Narodów Zjednoczonych.

W rzeczywistości, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, „Musimy się przekształcić […] Wszystkie sektory, zwłaszcza rozwój energii odnawialnych.”, „Poprzez stopniową eliminację wszystkich niewykorzystanych paliw kopalnych”.ale również „Położywszy kres wylesianiu” Doktor nalega. Jeśli emisje gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych i Europie (które w przeszłości były odpowiedzialne za globalne ocieplenie) spadają od wielu lat, emisje w innych krajach w dalszym ciągu niebezpiecznie rosną. Według szóstego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, globalne emisje muszą osiągnąć szczyt w latach 2020–2025, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza.

READ  Kongres USA doszedł do porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia i uniknięcia niewypłacalności

Co zaleca Organizacja Narodów Zjednoczonych, aby osiągnąć neutralność węglową w roku 2050?

Raport zawiera także zalecenia mające na celu poprawę sytuacji, takie jak potrzeba, aby kraje to zrobiły „Wyznaczaj bardziej ambitne cele” Redukcja globalnej emisji gazów cieplarnianych o 43% do 2030 r. i o 60% do 2035 r. w porównaniu z poziomem z 2019 r., aby docelowo osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 r. na poziomie globalnym.

Nic więc dziwnego, że tekst zachęca świat do rozpowszechniania „szybko” the „Aktualne czyste technologie”, Podczas przyspieszania „Innowacje, rozwój i transfer nowych technologii w celu zaspokojenia potrzeb krajów rozwijających się”. Od strony finansowej – wydawnicza „strategiczny” międzynarodowych środków publicznych jest nadal „Niezbędna zachęta do pracy” Klimat – zauważa dokument. Kwestia, która powinna znaleźć się w porządku obrad COP 29 zaplanowanej na 2024 rok.

W koszmarze kryzysu klimatycznego pojawia się światło. „Plany i zobowiązania adaptacyjne stają się coraz bardziej ambitne”. Uznajemy Organizację Narodów Zjednoczonych, nawet jeśli większość zaobserwowanych wysiłków jej nie uznaje „Sektorowe i nierównomiernie rozłożone między regionami”.

Jak eksperci pracowali nad opracowaniem tego raportu?

Ocena ta jest wynikiem długiego procesu gromadzenia informacji z raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, ekspertów ds. klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także od rządów i organizacji pozarządowych, które spotkały się podczas „Trzy dialogi artystyczne” wyjaśnia Lola Vallejo. Dokonano przeglądu wszystkich obszarów działań klimatycznych: ograniczania emisji, ale także dostosowywania się do obecnych i przyszłych skutków, nieodwracalnych strat spowodowanych zmianami klimatycznymi, mobilizacji przepływów finansowych i inwestycji niezbędnych do transformacji energetyki itp.

Ze swojej strony fizyk i badacz Philippe Siayes wątpił i potępiał A „MAJSTERKOWANIE” : „Ten system ma dziury w biznesie. Nie wszystkie kraje regularnie i dokładnie zgłaszają swoje emisje. Według niego niektórzy nie mają danych, inni nie mają aktualnych danych. „Podobnie kraje OECD i niektóre inne kraje mają wspólną metodologię raportowania swoich emisji, a inne nie”.

READ  Przerwy w dostawie prądu we wszystkich regionach po rosyjskich uderzeniach

Biorąc pod uwagę najgorętsze lato na świecie, jakie kiedykolwiek zmierzono, charakteryzujące się licznymi falami upałów, powodziami, pożarami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, najważniejsze będzie… „Co wyniknie z COP28?” Mówi Lola Vallejo. Światowi przywódcy będą mieli wybór między zignorowaniem sytuacji nadzwyczajnej i zaprowadzeniem ludzkości w nieznane a wdrożeniem ambitnej polityki mającej na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Artykuł został zaktualizowany o 20:33.