Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o wycofanie swoich sił z Ukrainy w celu znalezienia „dyplomatycznego rozwiązania”. Dzień wcześniej Joe Biden powiedział, że jest gotów przedyskutować tę samą sprawę z Kremlem.
To koniec transmisji na żywo, dziękuję wszystkim za oglądanie. Ciąg dalszy wiadomości we France 24. Więcej informacji o wojnie na Ukrainie można znaleźć Kliknij tutaj.
-
21:25: Joe Biden „nie ma zamiaru” rozmawiać w tej chwili z Władimirem Putinem, wyjaśnia Biały Dom
Biały Dom wyjaśnił w piątek Uwagi Joe Bidena dzień wcześniejpodkreślając, że prezydent USA nie zamierza obecnie omawiać sprawy ukraińskiej z Władimirem Putinem.
„W tej chwili nie ma on zamiaru rozmawiać z panem Putinem” – powiedział w piątek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która podlega Białemu Domowi. „Jak powiedział również (pan Biden), Putin nie okazał żadnego zainteresowania jakimkolwiek dialogiem, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie” – powiedział dziennikarzom.
W czwartek Joe Biden powiedział, że „jest gotów rozmawiać z Putinem, jeśli szuka sposobu na zakończenie wojny”, zauważając, że rosyjski prezydent „jeszcze tego nie zrobił”.
-
21:07: Według Fundacji Kijowskiej prawie 11 000 ukraińskich dzieci zostało porwanych i deportowanych do Rosji
Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie tysiące dzieci zostało porwanych i deportowanych przez siły rosyjskie. Od początku konfliktu w lutym zidentyfikowano co najmniej 11 000 dzieci.
Sharouh Emmanuel Daoud, prawnik w sprawach karnych w Paryskiej Adwokacie i Międzynarodowym Trybunale Karnym.
-
19:13: prorosyjskie władze ewakuują ludność cywilną na wschodnim brzegu Dniepru
Władze okupacyjne w obwodzie chersońskim zapowiedziały ewakuację z miasta osób o ograniczonej sprawności ruchowej KachowkaW ramach cywilnego planu przesiedleń Na wschodnim brzegu Dniepru.
Rosja wycofała się w zeszłym miesiącu z zachodniego brzegu rzeki, gdzie znajduje się miasto Chersoniu, w ramach jednego z największych wycofań wojsk od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Od tego czasu Dniepr stał się główną linią frontu, a między dwoma brzegami toczą się walki między Ukraińcami i Rosjanami.
Rosyjska administracja okupacyjna w Kachowce poinformowała, że osoby obłożnie chore lub niepełnosprawne zostaną przetransportowane do miasta Hniczesk w południowo-wschodniej Ukrainie.
-
18:44: Kanada nakłada sankcje na irańską firmę oskarżoną o dostarczanie dronów do Rosji
The Kanada Podjęła działania przeciwko irańskiej firmie oskarżonej o dostarczanie dronów do Rosji w ramach nowej rundy sankcji w odpowiedzi na „haniebne zachowanie irańskiego reżimu w kraju i za granicą”.
Wśród celów tych działań odwetowych komercyjna linia lotnicza i firma transportowa Safiran Airport Services „koordynowała rosyjskie loty wojskowe między Iranem a Rosją” i jest oskarżana o pomoc w dostarczaniu irańskich dronów do Moskwy w celu wykorzystania ich na Ukrainie.
-
18:35: Jak rosyjska propaganda usprawiedliwia ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy
Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie rosyjska propaganda trwa. Podczas czwartkowej konferencji prasowej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział reporterowi: „Zaburzamy infrastrukturę energetyczną, która pozwala Zachodowi budować śmiercionośną broń Ukrainy do zabijania Rosjan”.
Odszyfrowanie przemówienia Eleny Wołoszyn w Oglądane z Rosjinasz cotygodniowy program, który dekonstruuje propagandę Władimira Putina na tle wojny na Ukrainie.
-
17:57: Unia Europejska zgadza się na ograniczenie cen rosyjskiej ropy
27 krajów Unii Europejskiej osiągnęło porozumienie w sprawie pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę po zielonym świetle wydanym przez Warszawę – poinformował w piątek w Brukseli przedstawiciel Polski.
Bolonia, który zażądał niższej cenyAndrzej Sados, stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej, powiedział dziennikarzom, że ustawa wycofa jego sprzeciw i wejdzie w życie w ten weekend.
-
17:32: Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie utknęła w martwym punkcie w obliczu rosyjskiej blokady
zakazany przez Rosję, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Staje przed dylematem i zastanawia się nad swoją przyszłością.
„Musimy szukać rozwiązań, które utrzymają aktywność organizacji” – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 r., na zakończenie konferencji, która zakończyła się w piątek w Łodzi w centralnej Polsce.
Po rozpoczęciu wojny z Ukrainą Rosja uniemożliwiła odnowienie stałej misji OBWE w tym kraju, a także przedłużenie misji śledzącej od 2014 roku konflikt między Kijowem a separatystycznymi lojalistami. Rosjan na wschodzie jego terytorium.
-
16:49: ONZ bada rosyjskie ataki na infrastrukturę
Śledczy zleceni przez ONZ badają wpływ Rosyjskie ataki na strategiczną infrastrukturę na Ukrainie.
„Część analiz, które obecnie przeprowadzamy… ma na celu ustalenie, czy te ataki stanowią zbrodnie wojenne” – powiedział podczas konferencji prasowej Pablo de Greve, członek zespołu inspekcyjnego, który przemawiał z Kijowa.
Powiedział, że gdyby tak było, misja rozpoznawcza postarałaby się wnieść swój wkład, aby te zbrodnie nie pozostały bezkarne.
-
15:24: Niemcy dostarczają Ukrainie siedem kolejnych czołgów bojowych
Niemcy dostarczą Ukrainie dodatkowe siedem czołgów przeciwlotniczych Cheetah, oprócz 30 już dostarczonych, podał niemiecki rządowy portal internetowy.
Według magazynu Der Spiegel, który jako pierwszy opublikował informację, siedem pojazdów opancerzonych, które miały zostać złomowane, jest naprawianych w Krauss-Maffei Wegmann (KMW) w Monachium i ma przybyć na Ukrainę wiosną przyszłego roku.
-
15:08: Szaleje walka w regionie Chersoniu
Sytuacja jest nadal bardzo napięta Chersoń, miasto regularnie bombardowane przez siły rosyjskie. Walki toczą się kilka kilometrów od centrum miasta, na wysokości linii frontu. Budynki i domy są codziennie bombardowane, informuje nasza specjalna korespondentka w Mikołajowie, Pauline Godart.
-
14:29: Komisja Europejska chce nałożyć wysokie podatki na firmy naruszające sankcje wobec Rosji
Firmy, które obejdą europejskie sankcje wobec Rosji, zostaną ukarane grzywną w wysokości co najmniej 5% swojego obrotu, a nawet karą więzienia do co najmniej pięciu lat, zgodnie z propozycją Komisja Europejska Złożony w piątek.
Parlament Europejski i 27 państw członkowskich Unii Europejskiej musi zatwierdzić tę propozycję.
-
13:43: Nasi korespondenci odkrywają „piekło równoległej rosyjskiej rzeczywistości”.
Aby usprawiedliwić inwazję na Ukrainę, Władimir Putin pod pretekstem ma na celu „demilitaryzację” i „demilitaryzację” kraju. Tym samym propaganda państwa rosyjskiego opiera się na micie, że Ukraina jest w rękach „nazistów”, z których Rosjanie przyjdą „wyzwolić” „rosyjskojęzycznych”. Jest emitowany nie tylko w Rosji, ale także na okupowanych ziemiach ukraińskich, zanurzając ludność w tej równoległej rzeczywistości. Reportaż.
-
13:18: Ukraińskie ambasady otrzymują „krwawe” paczki
Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy poinformowało, że kilka ukraińskich misji dyplomatycznych na całym świecie otrzymało „krwawe paczki” zawierające oczy zwierząt.
Te incydenty śledzą wysyłkęSeria bomb listowych w Hiszpanii, w tym jedna skierowana do ambasady Ukrainy w Madrycie.
Paczki nasączone płynem o charakterystycznym kolorze i zapachu trafiły do ambasad Ukrainy na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji i we Włoszech, do konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie oraz do konsulatu w Brnie w Czechach – powiedział rzecznik resortu. — powiedział Oleg Nikołenko w oświadczeniu na Facebooku.
-
12:22: Putin uważa bombardowanie ukraińskiej infrastruktury za „nieuniknione”
„Konieczne i nieuniknione”: tak Władimir Putin uzasadnił bombardowanie, które wraz z nadejściem zimy zniszczyło infrastrukturę energetyczną Ukrainy, pozostawiając miliony cywilów w ciemności i zimnie.
Według rosyjskiego prezydenta Kijów jest odpowiedzialny za eksplozje, które częściowo zniszczyły Most Krymski i inne rosyjskie obiekty, dlatego Moskwa ma prawo bombardować infrastrukturę energetyczną Ukrainy.
-
12:47: Olaf Scholz mówi Władimirowi Putinowi, aby wycofał swoje siły, aby umożliwić „rozwiązanie dyplomatyczne”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o wycofanie swoich sił z Ukrainy w celu znalezienia „dyplomatycznego rozwiązania”.
Podczas godzinnej rozmowy telefonicznej obu przywódców Olaf Scholz nalegał z prezydentem Rosji na jak najszybsze znalezienie rozwiązania dyplomatycznego, co oznaczałoby wycofanie wojsk rosyjskich – poinformował rzecznik rządu Stephen Hebbestreit.
W oświadczeniu dodano, że kanclerz potępił także Władimira Putina „rosyjskie ataki lotnicze na infrastrukturę cywilną na Ukrainie i podkreślił determinację Niemiec, by pomóc Ukrainie zapewnić jej zdolność obronną przed rosyjską agresją”.
Obaj przywódcy, którzy zgodzili się „pozostać w kontakcie”, rozmawiali także o „szczególnie napiętej sytuacji żywnościowej na świecie w związku z wojną z rosyjską agresją”.
-
11:01: Kreml odrzuca warunki Joe Bidena dotyczące rozmów z Władimirem Putinem
Kreml odrzucił warunki, o których mówił w czwartek prezydent USA, Joe Bidenaktóry powiedział, że jest chętny do rozmowy z nim Władimir Putin Jeśli ta ostatnia wycofa swoje siły z Ukrainy, zakończy konflikt.
„Joe Biden powiedział de facto, że negocjacje będą możliwe dopiero po opuszczeniu Ukrainy przez Władimira Putina”, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, „co Moskwa wyraźnie odrzuca”. „Operacja wojskowa trwa” – dodał.
-
09:56: Wojna na Ukrainie pokazuje, że Europa „nie jest wystarczająco silna”, mówi fiński premier
Premier Finlandii Sanna Marin „bardzo uczciwie” oceniła możliwości Europy w świetle wojny Rosji z Ukrainą, mówiąc wprost, że samotne działanie w Moskwie nie jest „wystarczająco silne”.
odwiedzenie lidera Australii Kraj kandydujący do członkostwa w NATO Zwrócił uwagę, że rosyjska inwazja i okupacja sąsiedniej Ukrainy obnażyła słabości Europy i strategiczne błędy w obliczu Moskwy.
Odniosła się do Lowy Institute, think tanku z siedzibą w Sydney: „Muszę być bardzo szczery (…) z wami, Europa nie jest teraz wystarczająco silna, bez USA mielibyśmy kłopoty”.
Ukrainie należy pomóc „wszelkimi sposobami”, nalegała SANA Marin, dodając, że Stany Zjednoczone odegrały kluczową rolę w zapewnieniu Kijowowi broni, środków finansowych i pomocy humanitarnej potrzebnych do powstrzymania natarcia Rosji.
„Musimy upewnić się, że budujemy również te zdolności w zakresie europejskiej obronności i europejskiego przemysłu obronnego oraz że potrafimy radzić sobie z różnego rodzaju sytuacjami” – powiedziała.
Z AFP i Reutersem
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce