Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Około dwudziestu krajów wzywa do potrojenia energii jądrowej na całym świecie do roku 2050

Około dwudziestu krajów wzywa do potrojenia energii jądrowej na całym świecie do roku 2050

Kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie i przerwaniem dostaw rosyjskiego gazu do Europy nadał nowy impuls energetyce jądrowej. Podczas COP28 około dwadzieścia krajów wezwało do potrojenia światowych mocy jądrowych do roku 2050.

Około dwudziestu krajów, w tym Stany Zjednoczone, Francja i Zjednoczone Emiraty Arabskie, wezwało w sobotę we wspólnej deklaracji przyjętej na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28) do potrojenia światowych zdolności w zakresie energii jądrowej do 2050 r. w porównaniu z 2020 r., aby zmniejszyć zależność od węgla.Gaz jest głównym źródłem energii. Wyzwanie stojące przed tą COP.

Wśród sygnatariuszy nie ma Chin i Rosji

Zostało to ogłoszone przez Johna Kerry’ego, amerykańskiego wysłannika ds. klimatu, w Dubaju wraz z wieloma przywódcami, w tym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Belgii Alexandrem De Croo. Jednak wśród sygnatariuszy nie ma Chin i Rosji, dwóch głównych producentów elektrowni jądrowych na świecie.

Jednak wśród sygnatariuszy nie ma Chin i Rosji, dwóch głównych producentów elektrowni jądrowych na świecie.

Należą do nich Bułgaria, Kanada, Finlandia, Ghana, Węgry, Japonia, Korea Południowa, Mołdawia, Mongolia, Maroko, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Ukraina, Czechy i Wielka Brytania.

„W deklaracji uznano kluczową rolę energii jądrowej w osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. i utrzymaniu w zasięgu celu 1,5°C[wzrostu temperatury]” – czytamy w tekście.

John Kerry powiedział podczas wydarzenia w Dubaju: „Z nauki, faktów i dowodów wiemy, że bez energii jądrowej nie możemy osiągnąć neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku”.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wyjaśnił, że energia jądrowa stanowi dla jego kraju „stabilne źródło energii, które przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji”.

Kraje sygnatariusze wzywają także podmioty wpłacające składki na rzecz międzynarodowych instytucji finansowych – takich jak Bank Światowy – do włączenia energii jądrowej do swojego finansowania.

READ  RPA: Zuma spędził dwie godziny w więzieniu, opozycja jest zniesmaczona

„Obrońcy ochrony środowiska podkreślają niebezpieczeństwo wypadków”

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział wcześniej Agence France-Presse, że „istnieją przepisy prawne, czasami w niektórych międzynarodowych instytucjach kredytowych, które wykluczają energię jądrową. Uważam, że jest to całkowicie przestarzałe”.

Jej zwolennicy postrzegają energię jądrową, która jest wzorowa i prawie nie emituje gazów cieplarnianych, jako niezrównany sposób wytwarzania obfitej i cnotliwej energii elektrycznej.

Z drugiej strony część ekologów podkreśla ryzyko wypadków, kwestię odpadów w bardzo długiej perspektywie, a nawet wysokie koszty energii jądrowej.

Najważniejsze artykuły