Numerama oferuje wyjątkową eksplorację ITER, międzynarodowego eksperymentu polegającego na odtworzeniu Słońca w laboratorium. I jest we Francji!
” Co by było, gdyby święty Graal energii istniał w gwiazdach? Co by było, gdyby gwiazda mogła zaspokoić potrzeby ludzkości? „Te niemal tajemnicze zdania rozpoczynają drugi odcinek naszego serialu dokumentalnego” Francja przyszłości „Ale nie mają one nic wspólnego z magią; wszystko ma związek z zaawansowaną nauką.
Precyzyjnie określa cel projektu ITER (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termojądrowy). Ten 42-hektarowy kompleks, położony w tajemniczej wiosce Saint-Paul-les-Durance we Francji, jest siedzibą ogromnego ośrodka naukowego, którego celem jest odtworzenie warunków panujących w sercach gwiazd. Tutaj setki inżynierów i naukowców pracuje nad złożeniem sztucznego słońca. W tym ważącym około 30 000 ton reaktorze termojądrowym zastosowano technologię tokamaka: urządzenie w kształcie pierścienia, wyposażone w super mocne magnesy, które utrzymuje plazmę w temperaturze 150 milionów stopni, czyli znacznie wyższej niż temperatury obserwowane na naszym Słońcu.

Cel jest równie ambitny: osiągnięcie czystej reakcji nuklearnej i wyprodukowanie energii potrzebnej ludzkości do prosperowania.

Energia znajduje się w centrum wyzwań stojących przed przyszłością ludzkości
Mieliśmy szczęście, że mogliśmy wejść do tego laboratorium, aby podzielić się z Wami jego tajemnicami. Marcus, dziennikarz naukowy Numeramy, zabiera Cię do serca tej gigantycznej instalacji, która okazuje się czymś więcej niż zwykłym projektem naukowym; To bezprecedensowa współpraca międzynarodowa skupiająca 35 krajów. Złożoność i skala tego projektu pokazuje ludzką zdolność do współpracy ponad granicami, aby osiągnąć wspólny cel.
Czy uda nam się utrzymać ten zbiorowy wysiłek w służbie dobra wspólnego? Czy możemy sobie wyobrazić syntezę jądrową jako przyszłość energetyczną w perspektywie średnioterminowej? Czy mamy w sercu Francji projekt, który zrewolucjonizuje nasze nowoczesne społeczeństwa? Czy ten wyjątkowy projekt rzeczywiście jest kluczem do rozwiązania światowego kryzysu energetycznego? Nasz dokument bada te podstawowe pytania.

Francja przyszłości, odcinek 2: Zespół
- Seria opracowana przez Marcusa Dupont-Besnarda
- Głos: Benoit Aleman
- Dziennikarz: Marcus Dupont Besnard
- Reżyser/redaktor: Louise Audry
- Projekt ruchu: Nino Barbie
- Studio głosowe: Olympic Dub
- Producent wykonawczy: Marcus Dupont-Besnard
- Producent wykonawczy: Julien Cadotte
- Redaktor naczelny Numiramy: Marie Turkan, Nelly Lesage

Chcesz wiedzieć wszystko o mobilności przyszłości, od samochodów elektrycznych po rowery elektryczne? Zapisz się teraz do najnowszego biuletynu Wat!
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!