Odkryto interesujący system planetarny z sześcioma gazowymi gigantami

Astronomowie dokonali odkrycia systemu planetarnego dookoła bliskiej nam w kosmicznej skali, gwiazdy. Każda ze znajdujących się w układzie egzoplanet wydaje się być gazowym gigantem, a dwie z nich krążą w strefie przyjaznej życiu dookoła gwiazdy, co sugeruje, że w ich okolicy może być obecna woda w stanie ciekłym. Co prawda, wątpliwe jest, aby życie rozwinęło się na jednej z gazowych planet. Oczywiście nie jest wykluczone, że przy odpowiednich warunkach pewne formy życia mogą rozwinąć się i żyć tylko i wyłącznie w atmosferze planety. Gazowe planety nie posiadają jednak stałej powierzchni, co zdecydowanie utrudnia powstanie życia w znanej nam formie. W tym przypadku miejscem, w którym może powstać i rozwinąć się życie są księżyce krążące dookoła gazowych gigantów.

Planety orbitują gwiazdę HD 34445. Na pierwszy rzut oka, gwiazda wydaje się być podobna do Słońca, lecz w rzeczywistości jest między nimi kilka znaczących różnic. Temperatura HD 34445 jest zbliżona i delikatnie wyższa niż temperatura naszej gwiazdy, a jej masa wynosi 1,07 masy Słońca. Co ciekawe, oddalona od 150 lat świetlnych gwiazda jest 1.38 razy większa od Słońca i dwa razy jaśniejsza. Wszystko za sprawą wieku gwiazdy. Szacuje się, że ma ona około 8.5 miliarda lat, a to oznacza, że jest prawie dwa razy starsza niż Słońce. Powoli rozszerza się i zamienia w czerwonego giganta. Podsumowując, gwiazda HD 34445 jest gwiazdą podobną do Słońca, ale dużo starszą.

Odkrycie pierwszej z planet, HD 34445b, zostało ogłoszone w 2010 roku. Po tym odkryciu, astronomowie zdecydowanie bardziej skupili się na gwieździe HD 34445 i rozpoczęli jej obserwacje z wykorzystaniem większych, lepszych i nowocześniejszych teleskopów. W październiku 2017 roku ogłoszono odkrycie kolejnych pięciu planet dookoła gwiazdy. Odkrycie wszystkich sześciu planet zajęło ponad 18 lat i wymagało przeprowadzenia 333 obserwacji.

Planety zostały nazwane od HD 34445b do g w kolejności ich odkrycia. HD 34445b okrąża gwiazdę w ciągu 1057 dni. Pozostałe z nich potrzebują na wykonanie orbity dookoła gwiazdy 215, 118, 677 i 5700 dni. Wszystkie z nich posiadają spore rozmiary. W masach Jowisza ich masy wynoszą odpowiednio (w kolejności odkrycia) 0.63, 0.17, 0.1, 0.05, 0.12 i 0.38 masy największej planety Układu Słonecznego. Dla porównania, Saturn posiada ⅓ masy Jowisza, a Neptun 1/20. Jowisz jest 300 razy bardziej masywny od naszej planety. Całość wskazuje na to, że wszystkie 6 odkrytych planet to gazowe giganty.

Nie jest wykluczone, że dookoła gwiazdy HD 34445 krąży jeszcze więcej planet, lecz na ich ewentualne odkrycie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Mniejsze, bardziej podobne do Ziemi planety, mogą być jeszcze trudniejsze do wykrycia ze względu na ich małą masę.

Dwie z odkrytych planet, HD 34445 b i f znajdują się strefie przyjaznej życiu dookoła gwiazdy. Planeta b jest około 200 razy bardziej masywna niż Ziemia, z kolei f jest ‘zaledwie’ 40 razy masywniejsza. Tak jak na początku zostało wspomniane, są to gazowe giganty i to nie tam powinniśmy szukać życia. Bardzo prawdopodobne, że dookoła nich krążą egzoksiężyce, z którymi powinniśmy wiązać większe nadzieje na odkrycie jakiegokolwiek rodzaju organizmów. W Układzie Słonecznym, Jowisz i Saturn posiadają kilka księżyców, które teoretycznie mogą być siedliskiem życia, a same ich ekosystemy są niezwykle fascynujące. Jeziora metanu na Tytanie i ocean podpowierzchniowej wody na Europie czekają na nasze łaziki i innego rodzaju roboty. Kto wie, być może dookoła planet HD 34445 b i f krążą równie interesujące księżyce. Powinniśmy się jednak z ewentualnymi badaniami pospieszyć. Rosnący czerwony gigant w centrum układu może stanowić nie lada zagrożenie nie tylko dla ewentualnego życia, ale i całego systemu planetarnego.

Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: SYFY