Od 2016 r. podjęto szereg środków w celu ograniczenia oszustw wydawniczych, zwłaszcza wobec dyrektorów szkół z siedzibą we Francji, którzy uciekają się do oddelegowania. Te nowe środki czasami wiążą się z surowymi karami. W obliczu skali kar finansowych nakładanych przez organy nadzorcze, coraz więcej odwołań trafia do sądów francuskich. Oto nowe wyjaśnienie.
Rekrutacja pracowników emigrantów na ziemi francuskiej
Zatrudnianie pracowników: obowiązki kontrahentów
W przypadku Conseil d’Etat, kontrakt na roboty uzyskała firma z siedzibą we Francji, działająca w sektorze budowlanym. Do realizacji tego zdecydowałem się skorzystać z polskiej firmy, która miała 3 pracowników na ziemi francuskiej.
Od Kodeksu Pracy, zagraniczna firma, która wysyła pracowników na terytorium Francji, ma podwójny obowiązek:
- Wydanie oświadczenia o cesji;
- Wyznaczenie przedstawiciela na terenie Francji odpowiedzialnego za koordynację z władzami francuskimi.
Przedsiębiorstwo francuskie (strona wnioskująca lub kierownik projektu) musi zapewnić przestrzeganie tych zobowiązań dotyczących cesji i ich przedłożenie przez stronę umowy za potwierdzeniem odbioru oświadczenia o oddelegowaniu (Prawo Pracy, art. L.1262-4-1). Porozmawiaj o „obowiązku czujności” na przedsiębiorcy lub kliencie.
Ponadto, w przypadku gdy zleceniodawca nie otrzyma takiego potwierdzenia oddelegowania, w ciągu 48 godzin od oddelegowania składa oświadczenie do Inspekcji Pracy w miejscu rozpoczęcia służby.
W sprawie toczącej się przed Radą Stanu, po tym, jak polska spółka nie wpłaciła oświadczenia o oddelegowaniu lub wyznaczeniu przedstawiciela na terenie Francji, francuska spółka została zawiadomiona o dwóch grzywnach w łącznej wysokości 2400 euro. Wcześniej został obniżony przez Administracyjny Sąd Apelacyjny do jednorazowej grzywny w wysokości 2400 euro.
Ukończenie robotników: wynikające z tego kary
W przypadku niedopełnienia obowiązku zachowania czujności, a dokładniej gdy kontrahent nie dopełni chociaż jednego z obowiązków związanych z publikacją, zamawiający lub zleceniodawca ponosi karę administracyjną w wysokości nie wyższej niż 2000 euro na pracownika oddelegowanego (Prawo pracy, art. L. 1264-2).
Rada Stanu wskazuje również, że złożenie oświadczenia o oddelegowaniu oraz kontrola powołania pełnomocnika stanowią jeden obowiązek. W rezultacie nieprzestrzeganie tego obowiązku staranności podlega karze jednej grzywny, której wartość może jednak zostać pomnożona przez liczbę oddelegowanych pracowników.
W tym przypadku kara pieniężna zgłoszona przez francuski organ nadzorczy wyniosła 800 euro pomnożone przez 3, czyli liczbę oddelegowanych pracowników i nie można podnieść żadnego naruszenia.
Rada Państwa, 1dr
i 4A United Chambers, 11 lutego 2022 r., nr 440808 (Fakt, że usługodawca złożył oświadczenie przed oddelegowaniem i wyznaczeniem przedstawiciela we Francji stanowi dla instytucji zamawiającej lub zleceniodawcy jedyne zobowiązanie, którego naruszenie jest podlega karze jednej grzywny, której wysokość może być podwojona w stosunku do liczby pracowników, których to dotyczy)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce