Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Objawy, ryzyko, infekcja, szczepienie… co musisz wiedzieć o wybuchu krztuśca we Francji

Objawy, ryzyko, infekcja, szczepienie… co musisz wiedzieć o wybuchu krztuśca we Francji

Władze odpowiedzialne za realizację polityki zdrowotnej i naukowcy wzywają do zachowania czujności w obliczu wybuchu krztuśca – wysoce zaraźliwej infekcji dróg oddechowych, która może powodować poważne powikłania u niemowląt.

Myślałeś, że już jej nie ma? błąd. Na początku 2024 roku krztusiec pojawia się ponownie we Francji – podobnie jak w wielu innych krajach europejskich (Chorwacja, Dania, Belgia, Hiszpania, Wielka Brytania itp.). Według najnowszych statystyk Instytutu Pasteura od początku stycznia do końca maja w kraju zdiagnozowano 5824 przypadki, czyli już 11 razy więcej niż w całym 2023 roku. Ponownie liczba ta daje jedynie częściowy obraz obecnej sytuacji. Tak naprawdę choroby nie można „zgłosić”.

1. Jak to zdobyć?

Krztusiec jest wysoce zaraźliwą infekcją, wywoływaną głównie przez bakterie Bordetella pertussis. Środek ten „wyściela drogi oddechowe, a następnie wydziela pewne toksyny. Toksyny te są odpowiedzialne za bardzo uporczywy kaszel, a czasem także poważniejsze powikłania” – wyjaśnia pediatra Jean Sarlango, były ordynator oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Bordeaux i ekspert ds. grupa mesvaccins.net.

Podobnie jak grypa lub Covid, choroba rozprzestrzenia się drogą powietrzną, poprzez kropelki z nosa lub ust podczas napadów kaszlu. Może to nastąpić bardzo szybko: według Instytutu Pasteura „jedna zarażona osoba zaraża średnio piętnaście innych”.

2. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Wyjaśnienie: Wbrew dotychczasowemu przekonaniu, krztusiec nie jest chorobą dzieci. „Często chorują także dorośli” – podkreśla dr Sarlango. Czy masz suchy, prawie ciągły kaszel od ponad tygodnia, który zwykle nasila się w nocy? „W tym przypadku naprawdę musimy zadać sobie pytanie o możliwe zakażenie” – ostrzega pediatra z Bordeaux. Przypomina nam to mimochodem i wbrew innemu z góry przyjętemu mniemaniu, że infekcja ta „nie ma charakteru immunologicznego, jak może to mieć miejsce w przypadku odry czy ospy wietrznej”. Dlatego można go zakontraktować kilka razy.

READ  Covid-19: Jakie są te nowe objawy na twarzy spowodowane przez wariant Piruli?

3. Jakie grupy populacji są najbardziej zagrożone?

„Powiedzmy precyzyjnie, aby uniknąć katastrofy: krztusiec stanowi realne zagrożenie jedynie dla niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia i prawdopodobnie dla osób bezbronnych, takich jak kobiety w ciąży lub osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego” – sugeruje Jean Sarlango.

U małych dzieci toksyny mogą w rzeczywistości migrować do mózgu, powodując na przykład encefalopatię i drgawki lub do serca, co może skutkować problemami z sercem. Jednakże przypadki śmiertelne pozostają niezwykle rzadkie – we Francji średnio około dziesięciu przypadków rocznie. Chociaż konsekwencje są znacznie mniej poważne, u dorosłych nie są trywialne. „Tygodniowy kaszel jest wyczerpujący i nieuchronnie zakłóca sen” – mówi specjalista.

4. A co ze szczepieniami?

W 2018 r. Francja wprowadziła obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi dla wszystkich niemowląt. W wieku dwóch i czterech miesięcy podaje się dwa wstrzyknięcia, a pierwsza dawka przypominająca następuje w wieku jedenastu miesięcy. Reszta to „zalecenie” i nie jest już obowiązkiem: drugie przypomnienie w wieku 6 lat, trzecie w wieku 11 lat.

Zdjęcie: Pascal Proust

W przypadku dorosłych zaleca się wykonanie nowego zastrzyku w wieku 25 lat. Mówiąc szerzej, „wszystkie osoby, które mają kontakt z niemowlętami, czy to w rodzinie, czy w środowisku zawodowym, niezależnie od wieku, powinny zostać zaszczepione, aby uniknąć zakażenia dzieci” – zaleca dr Sarlango.

Pediatra nalega także, aby „wszystkie kobiety w ciąży” zdecydowały się na podjęcie tej decyzji „pod koniec każdej ciąży”. „To nie tylko gwarancja, że ​​matka nie skazi dziecka, ale także najlepszym sposobem ochrony noworodka jest przekazanie mu jak największej liczby przeciwciał do drugiego miesiąca życia, zanim uodporni się. Specjalista podkreśla jedną kwestię : jeśli „jej skuteczność jest ograniczona z upływem czasu, szczepionka jest „dobrze tolerowana”.

5. Co zrobić w przypadku podejrzenia skażenia?

Pierwszą reakcją powinno być poddanie się wymazowi PCR – wystarczającemu, aby przywołać wspomnienia sekwencji Covida. Pomocne wyjaśnienie: Czyn jest zwracany przez Ubezpieczenie Społeczne. „W opinii wielu krztusiec należy już do przeszłości. Nawet lekarze niekoniecznie od razu o tym myślą. Jednak bardzo ważne jest, aby jak najszybciej poddać się testom, ponieważ kaszel jest oznaką że toksyny zaczynają działać i że mogą powodować zanieczyszczenie łańcucha.

READ  Astronauta mówi, że podróże kosmiczne to „zło konieczne”, aby uratować świat

W przypadku pozytywnych reakcji podaje się antybiotyki, „które nie powstrzymują kaszlu, który może trwać tygodniami, ale sprawiają, że nie jest on już zaraźliwy”.

Dlaczego Francji zagraża obecnie denga, gorączka krymsko-kongijska i chikungunya?

6. Skąd ten silny wzrost i dlaczego teraz?

Podobnie jak inne infekcje, krztusiec przechodzi cykle. „Szczyty występują co 4-5 lat, a pomiędzy każdym z tych szczytów obserwujemy znacznie niższy poziom cyrkulacji” – podkreśla praktykujący z Bordeaux. Na przykład w 2023 r. zdiagnozowano jedynie 67 przypadków, a w 2021 r. – 34 przypadki.

Ostatnia większa epidemia miała miejsce w 2018 r. – bez osiągnięcia obecnego szczytu – więc to odbicie nie jest całkowitym zaskoczeniem. „Mieliśmy niewielkie opóźnienie wynoszące rok lub dwa w porównaniu ze zwykłym rytmem, z pewnością związane ze środkami barierowymi wdrożonymi podczas kryzysu związanego z Covid-19” – mówi Jean Sarlango.

Sam ten okres niewątpliwie wyjaśnia tę reakcję. Specjalista dodaje: „W czasie epidemii Sars-CoV-2 bakterie krztuśca rozprzestrzeniały się znacznie rzadziej, co wpłynęło na obniżenie odporności populacji. Logicznie rzecz biorąc, ludzie są dziś bardziej bezbronni. »

Stefana Barnouina