Nowe wyniki badań bliskiej Ziemi egzoplanety Ross 128b

Ross 128b została odkryta jesienią 2017 roku i od razu okrzyknięta została "bliźniaczką" Ziemi. Emocji dodawał fakt, że egzoplaneta znajduje się zaledwie 11 lat świetlnych od Ziemi. Wydawać by się mogło, że gotowa do zamieszkania planeta znajduje się w naszym kosmicznym ogródku. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania rzuciły nowe światło na egzoplanetę Ross 128b, która jak się okazuje - wcale bliźniaczką naszej planety nie jest.

W badaniach wykorzystany został spektroskopowy instrument APOGEE Sloan Digital Sky Survey, za pomocą którego zespół naukowców poddał analizie widmo gwiazdy w bliskiej podczerwieni, aby określić ilości węgla, tlenu, magnezu, aluminium, potasu, wapnia, tytanu i żelaza w gwieździe. Wyniki badań wykazały, że gwiazda Ross 128 posiada zawartość żelaza zbliżoną do naszego Słońca. Naukowcy nie byli w stanie określić ilości krzemu w gwieździe, ale stosunek żelaza do magnezu w wskazuje, że rdzeń okrążającej ją planety, Ross 128 b, powinien być większy niż Ziemi.

W jaki sposób naukowcy są w stanie określić wielkość planety znając wyłącznie zawartości poszczególnych pierwiastków w jej gwieździe? Otóż, kiedy gwiazda jest młoda otacza ją dysk pyłu i gazu, z którego formują się planety. Chemia gwiazdy może mieć wpływ na zawartość dysku, jak również na mineralogię i strukturę wewnętrzną planety. Ilość magnezu, żelaza i krzemu na planecie będzie kontrolować stosunek masy jej wewnętrznych warstw rdzenia i płaszcza.

Ponieważ naukowcy znali minimalną masę egzoplanety Ross 128 b i skład gwiazdy, zespół był również w stanie oszacować zakres promienia planety. Oszacowany promień planety sugeruje, że jest to planeta skalista, a w połączeniu z pomiarem temperatury naukowcy sądzą, że na Ross 128 b panuje umiarkowany klimat.

Wciąż niejednoznaczna jest możliwość występowania życia na Ross 128 b. Bez wątpienia byłby to wspaniały fakt biorąc pod uwagę, że egzoplaneta znajduje się zaledwie 11 lat świetlnych od Ziemi. Aby to ustalić potrzebne będę kolejne szczegółowe badania, które przeprowadzane będą za pomocą nowych rozwiązań technologicznych.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Carnagie Science