Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy z kolei wystąpią z Paktu Energetycznego

Niemcy z kolei wystąpią z Paktu Energetycznego

dystans Francja A Holandia, Polska, a nawet Hiszpania, przyszła kolej na Niemcy, by wycofać się z Traktatu Karty Energetycznej. W piątek 11 listopada w komunikacie prasowym sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu Franziska Brantner ogłosiła tę decyzję. „Stale ukierunkowujemy naszą politykę handlową na ochronę klimatu i dlatego wycofujemy się z Traktatu Karty Energetycznej”, wyjaśniła. Niemiecki rząd chciał wykorzystać COP 27 obecnie w Egipcie do zademonstrowania swoich zobowiązań klimatycznych. „To ważny sygnał wysłany na konferencję klimatyczną ONZ”– dodaje Francesca Brantner.

kontrowersyjny traktat

Bloki parlamentarne rządzących partii koalicyjnych, socjaldemokratów, zielonych i liberałów, dały w piątek zielone światło temu rozwiązaniu zaproponowanemu przez rząd. Niemcy w tym samym czasie zgodziły się na ratyfikację umowy handlowej CETA Z Kanadą, jak wskazuje AFP. Pozwala to na znaczne ograniczenie barier taryfowych i pozataryfowych w handlu z Kanadą.

Co dalej z tą reklamą?

Przeczytaj także – Energia, obrona… Dlaczego stosunki francusko-niemieckie pogorszyły się

Co dalej z tą reklamą?

Ten Traktat o Karcie Energetycznej jest w centrum wielu dyskusji. Przyjęty w 1994 roku, miał zabezpieczyć zagraniczne inwestycje w energię po upadku Związku Radzieckiego. W szczególności daje przedsiębiorstwom wykorzystującym paliwa kopalne możliwość kwestionowania niekorzystnych dla nich decyzji politycznych w specjalnych sądach.

Unia Europejska Mimo to udało mu się uzyskać aktualizację tego traktatu. Ale dla niektórych krajów europejskich, takich jak Francja, to nie wystarczy. Ponieważ ta aktualizacja może potrwać lata, a nawet się nie udać.

Co dalej z tą reklamą?

Co dalej z tą reklamą?

Wiele krajów złożyło pozew

We wrześniu ubiegłego roku i w ramach tego traktatu, Włochy Nakazano jej wypłatę odszkodowania w wysokości 180 mln euro brytyjskiemu koncernowi naftowemu Rockhopper za odmowę wydania zezwolenia na wiercenie na morzu. Najbardziej wymownym przypadkiem jest nadal niemiecki koncern energetyczny RWE. Po przyjęciu holenderskiej ustawy zakazującej węgla do 2030 r. żąda od Hagi 1,4 mld euro na pokrycie strat w elektrowni cieplnej.

READ  W małych polskich miastach społeczeństwo obywatelskie jest po stronie ukraińskich uchodźców

Pozwy przeciwko Francji złożyła również niemiecka Encavis AG po dostosowaniu taryfy gwarantowanej dla energii fotowoltaicznej w 2020 roku.