Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Neptun w rzeczywistości nie jest aż tak niebieski

Neptun w rzeczywistości nie jest aż tak niebieski

Bliźniacze Uran i Neptun mają ze sobą więcej wspólnego, niż sądziliśmy. Obie planety mają wiele podobieństw, zwłaszcza pod względem wielkości, masy i atmosfery. Uważano jednak, że Uran ma kolor bliższy bladoniebieskiemu, podczas gdy Neptun, znajdujący się dalej z tych dwóch, był znacznie głębszy. Różnica ta utrzymywała się przez dziesięciolecia, aż do opublikowania nowego badania 4 stycznia 2024 r.

Latem 1989 roku statek kosmiczny Podróżnik 2 NASA pokazała ludzkości pierwsze zdjęcia Neptuna za pośrednictwem transmisji radiowej. Patricka Irwinafizyk i profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim, który kierował to badanieWyjaśnia, że ​​były to pierwsze od początku zdjęcia Neptuna „Potwierdzone i ulepszone” W szczególności wydobyć jego szczegóły „Jego chmury, jego rejony i jego wiatry”. Trafność ta pojawiała się w komentarzach pod zdjęciami, by z czasem stopniowo zanikać. W rezultacie ciemnoniebieski kolor Neptuna stał się częścią zbiorowej świadomości.

Zapisz się bezpłatnie do codziennego biuletynu Slate.fr i nigdy nie przegapisz żadnego artykułu!

popieram

Jak naukowcy to poprzedzili?

Aby uzyskać prawdziwy kolor Neptuna, Irwin i jego współpracownicy wykorzystali zdjęcia wykonane niedawno przez należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble'a i teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej w Chile.

Dzięki możliwościom przetwarzania barw tych wyjątkowych instrumentów możliwe stało się określenie prawdziwego koloru Neptuna. Po uzyskaniu tych informacji zespół ponownie przetworzył i ponownie zrównoważył obrazy Voyagera 2 w oparciu o nowe dane.

Jednak Uran pozostaje nieco lżejszy od Neptuna. Dokładność ta może wynikać z… Do bardziej stagnacyjnej atmosferyPowoduje to gromadzenie się mgły metanowej, która z kolei odbija czerwoną poświatę światła słonecznego w większym stopniu niż Neptun.

Badanie pozwoliło także lepiej zrozumieć zmiany koloru Urana. Podczas osiemdziesięcioczteroletniego obiegu wokół Słońca naukowcy zauważyli, że w okresie przesilenia nazywana „planetą leżącą” ma jasnozielony kolor. Z drugiej strony podczas równonocy Uran zmienia kolor na niebieski.

READ  Szanse na przeżycie po wzroście raka we Francji

Porównując jasność biegunów Urana z jasnością tropików na tych zdjęciach, Irwin i jego zespół doszli do wniosku, że metanu będzie mniej w pobliżu biegunów niż na równiku, co wyjaśnia zmiany kolorów.