Nasze mózgi posiadają obsesję na punkcie bycia towarzyskim

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wskazują, że mózgi odczuwają potrzebę bycia towarzyskim nawet wtedy, gdy jesteśmy samotni. Opublikowane odkrycia pokazują, jak dwa regiony mózgu doświadczają zwiększonej łączności w czasie odpoczynku po zarejestrowaniu nowych informacji społecznych.

W ramach badań analizowano rolę dwóch regionów mózgu: przyśrodkowej kory przedczołowej i prawego skrzyżowania skroniowo-ciemieniowego, które są integralną częścią inferencji społecznej, naszej zdolności do oceny osobowości, stanów i intencji innych ludzi. Poprzednie prace wykazały, że te dwa regiony mają tendencję do spontanicznego wzrostu łączności w czasie odpoczynku. Na potrzeby badania 19 uczestników zostało poproszonych o wykonanie specjalnie przygotowanych zadań podczas poddawania się badaniu funkcjonalnym rezonansem magnetycznym.

Pierwsze z zadań polegało na obejrzeniu fotografii osoby, jej tytułu zawodowego, takiego jak "lekarz", oraz dwóch cech opisujących jednostkę, takich jak "wykształcony, szczery". Następnie poproszono badanych o ocenę wrażenia danej osoby poprzez ocenę jej ciepła i kompetencji w skali od 1 do 100 na ekranie komputera. Drugie z zadań było podobne z tą różnicą, że uczestnicy otrzymali zdjęcia miejsca w połączeniu z dwiema cechami je opisującymi.

Wyniki badań wykazały, że w okresie spoczynku po przeprowadzonych badaniach, zwiększyła się łączność między środkową korą przedczołową a prawym skrzyżowaniem skroniowo-ciemieniowym mózgu. Im większa jest łączność między tymi dwoma domyślnymi regionami sieciowymi, tym wyższe obserwowane są poziomy wydajności pamięci społecznościowej.

Badacze zaobserwowali też efekt uporządkowania, w którym uczestnicy wykonujący zadanie z fotografiami ludzi, a dopiero po nim z fotografiami miejsc, utrzymywali wyższy poziom łączności między dwoma regionami mózgu w czasie odpoczynku. Nie stwierdzono jednak, aby miało to miejsce w przypadku tych osób, przed którymi najpierw postawiono zadanie z obrazami przedstawiającymi miejsca.

Badanie pokazuje, że mózg konsoliduje informacje społeczne, kiedy tylko znajdzie się w stanie odpoczynku.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: medicalexpress.com