„Rolnictwo rekrutuje!” Każdego lata, w okresie zbierania plonów, Narodowa Połączona Agencja ds. Zatrudnienia i Szkolenia w Rolnictwie (Anefa) rozpoczyna tę kampanię, aby zachęcić osoby poszukujące pracy do przyłączenia się do pola w sezonie. Za tym hasłem kryje się krzyk alarmu: krzyk chronicznego braku siły roboczej.
Od Prowansji po Alzację przez Bordeaux pracownicy sezonowi stali się we Francji towarem rzadkim. Jednak ich rola jest fundamentalna. Komentarze Davida Sieffa, arborysty regionu Gard i szefa lokalnego oddziału FNSEA. Anefa szacuje, że francuskie gospodarstwa rolne potrzebują co roku prawie miliona pracowników tymczasowych, z czego 60% pracuje w okresie od lipca do września.
Niedobory zagrażają uprawom
Jednak każdego roku zatrudnienie staje się coraz większym wyzwaniem: dwie trzecie rolników ma trudności ze znalezieniem pracy. W Pôle emploi, podobnie jak w sieciach społecznościowych, ofert pracy jest mnóstwo. „Niektórzy producenci muszą ograniczyć lub nawet wstrzymać produkcję, ponieważ nie mogą zbierać plonów latem! » ostrzega Laurent Baylat, prezes firmy Anifa.
Na pierwszej linii frontu znajdują się plantatorzy winorośli: sam sektor szacuje, że każdego lata potrzebuje prawie 250 000 pracowników sezonowych. W 2022 roku brakowało trzeciego. „W tym roku sytuacja jest co najmniej podobna, jeśli nie gorsza… mówi Jean-Marie Fabre, prezes niezależnych winiarzy. Ci, którzy potrafią przyspieszyć mechanizację. Ale nie jest to możliwe dla wszystkich winorośli, w zależności od terenu. »
Większa konkurencja na rynku pracy
Podobnie sadzenie drzew, ogrodnictwo i marketing ogrodniczy wymagają ciężkiej pracy fizycznej, której nie można zmechanizować i dlatego jest ona bardzo podatna na ten niedobór. Nasiliło się to od czasu pandemii, kiedy to wielu francuskich pracowników sezonowych zmieniło swoją orientację. Jednak kryzys wydaje się być również wieloczynnikowy, z czasami starymi, czasami niedawnymi problemami.
W przypadku Laurenta Paillata trudności rekrutacyjne przybrały nowy obrót w 2023 r. z powodu: „korzystne warunki ekonomiczne dla pracowników”. „Dzisiaj wszystkie sektory zatrudniają, On określa. Pracownicy mają wybór i dążą do tego, co im najbardziej odpowiada. Jednak rolnictwo cierpi z powodu swojego wizerunku: zadań fizycznych, krótkich kontraktów…”
Słabe plony rosną
Rolnicy zwracają uwagę na problemy z terminami. Zmiany klimatu modyfikują i wydłużają okresy zbieraniaWyjaśnia Jean-Marie Fabre. Utrudnia to terminowe wykonanie pracy przez całe zespoły, zwłaszcza gdy trwa ona do jesieni, a uczniowie wracają na studia. »
Wielu pracodawców stawia na reformę ubezpieczenia od bezrobocia – która wejdzie w życie w 1każdy luty 2023 r. i skrócenie okresu odszkodowawczego o jedną czwartą – ok Zachęcanie pracowników do powrotu na pola. „Nie jesteśmy w stanie obsadzić 15 000 sezonowych miejsc pracy potrzebnych w Gard, gdzie mimo to mamy 50 000 osób poszukujących pracy i 30 000 aktywnych beneficjentów dochodu solidarnościowego (RSA)…” Młoty Davida Seifa.
Chcąc przyciągnąć beneficjentów RSA – minimalnego dochodu adresowanego do najbardziej pokrzywdzonych (ok. 600 euro miesięcznie) – Mutualité sociale agricole (MSA) i Fundusz Zasiłków Rodzinnych (CAF) zawarły w 2019 r. umowy sezonowej z dodatkiem. System motywacyjny, przetestowany w kilkunastu departamentach, ale wciąż mało przydatny: w Hérault, sąsiedniej dzielnicy Gard, w 2023 r. złożono tylko 45 wniosków.
Ponowna ocena zawodu
Jeśli chodzi o reformę, niektórzy producenci obawiają się, że będzie ona miała negatywne skutki: może przyspieszyć odpływ pracowników tymczasowych do innych zawodów. „Nasza branża nigdy nie była tak dobra w przyciąganiu lub przywracaniu do pracy ludzi, którzy są daleko od pracy…” Wsuwa Daniel Suvetri, prezes Krajowego Stowarzyszenia Gruszek Jabłoniowych (ANPP).
„Stąd potrzeba rozwoju naszych zawodów, i to nie tylko poprzez płace” Pokonany przez Davida Seifa. W ostatnich latach arborysta Gard dołożył wszelkich starań, aby to ułatwić „Weryfikacja nabytego doświadczenia (VAE)” swoim pracownikom. Umożliwia im to uzyskanie uznawanych przez państwo dyplomów lub certyfikatów w zamian za doświadczenie zawodowe.
Rolnicy zarabiają lepiej niż w supermarketachLaurent Baylat potwierdza. Wady tkwią w dodatkowych korzyściach płynących z pracy zarobkowej, których wciąż brakuje w naszym sektorze: mieszkania, bony restauracyjne, samochody służbowe, firmowe plany oszczędnościowe… To jest dźwignia, której musimy teraz dotknąć. »
Konieczność skorzystania z zagranicznych pracowników
Z jego punktu widzenia David Siff nie ma się czym martwić. Jej zespoły zakończyły zbiór i pielęgnację stu hektarów drzew owocowych. „Dziewięciu na dziesięciu pracowników wraca rok po roku», On się raduje. Jednak kilku pochodzi z regionu: Valentin z kolei pochodzi z Rumunii i „Rozpoczyna swój szósty sezon w Mas du Soleil„.
Aby zapewnić płynny przebieg operacji zbierania, arborysta — podobnie jak wielu jego kolegów — rekrutuje pracowników z zagranicy. Według Anefy, we Francji każdego roku średnio 270 000 zagranicznych pracowników sezonowych stawia stopę na francuskiej ziemi.
Przez dziesięciolecia większość z nich pochodziła z krajów europejskich (Hiszpania, Bułgaria, Rumunia…). Ale w ostatnich latach ich rekrutacja również się skomplikowała: „Wzrost płacy minimalnej w innych krajach – takich jak Niemcy czy Polska – zmniejszył zainteresowanie przyjeżdżaniem do pracy do Francji. Analizy Laurenta Paillata.
Do tego stopnia, że dziś francuscy producenci są zmuszani do poszukiwania broni poza granicami strefy Schengen, zwłaszcza w Afryce Północnej. Dzięki umowom dwustronnym podpisanym w 1963 r. zapraszana jest coraz większa liczba pracowników z Maroka i Tunezji: w 2022 r. francuski Urząd ds. Migracji i Integracji (Ofii) wydał 22 000 zezwoleń na pracę sezonową, wobec 1000 w 2012 r.
Winiarze z Vaucluse, Cecil i Jean-François Barnier co roku używają tych dekadentów. Ale para ubolewa nad ciężarem i niepewnością procesu: „Zezwolenie na wjazd na terytorium może być opóźnione o kilka tygodni z tego czy innego powodu. »
„Kontrakty są ograniczone do sześciu miesięcy i nie są pozbawione ograniczeń: zakwaterowanie, transport…” Komentarze Jean-Marie Fabre, który widzi tylko tymczasowe rozwiązanie, a nie wycofanie „Miecz Damoklesa, który wisi nad naszymi głowami”.
——
Zwiększyć reprezentację młodzieży
50% liczby pracowników sezonowych przypada na południe Francji. Jest szczególnie skoncentrowany w regionach leśnych i upraw winorośli, takich jak Nowa Akwitania, Oksytania, Prowansja i Lazurowe Wybrzeże.
Umowy sezonowe trwają średnio przez trzynaście tygodni w roku i na gospodarstwo. Są to umowy na czas określony (CDD), dostępne dla osób powyżej 16 roku życia. Kontrakty mające na celu udział w żniwach mają określone cechy: są ograniczone do jednego miesiąca i mogą być zawierane przez osoby przebywające na płatnym urlopie.
Według danych Mutualité sociale agricole (MSA), Sezonowa praca rolnicza charakteryzuje się nadreprezentacją młodzieży: w 2022 r. 44% tych pracowników było w wieku poniżej 26 lat, w porównaniu ze średnią 19% w przypadku prac prywatnych.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce