Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na jakim poziomie PSA powinniśmy się martwić?

Na jakim poziomie PSA powinniśmy się martwić?

Jest to niemal fundamentalna analiza życia ludzkiego.

Większość mężczyzn o tym wie, szczególnie po pięćdziesiątce. Poziom PSA (po francusku „antygen specyficzny dla prostaty”) to marker krwi specyficzny dla prostaty. Jest wydzielany przez normalne komórki prostaty, ale także przez komórki nowotworowe, gdy rozwijają się w tym narządzie (wyłącznie mężczyźni). Ten typ nowotworu zwykle nie daje objawów, dopóki nie osiągnie bardzo zaawansowanego stadium. W jego wykryciu pomaga analiza poziomu PSA. „Komórki nowotworowe wyrażają PSA w znacznie większym stopniu, dlatego wzrost tego poziomu można powiązać z wczesnym lub zaawansowanym nowotworem”. Wyjaśnia dr Guillaume Blossard, chirurg urolog i onkolog. Może również wystąpić podwyższony poziom PSA „Gdy prostata jest powiększona (gruczolak) w wyniku infekcji (zapalenia gruczołu krokowego) lub przewlekłego zapalenia tego ostatniego” Ustala dr Natasha Naoun, onkolog z Centrum Gustave’a Roussy’ego. Zakażenia te mogą mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie i u mężczyzn są to zakażenia dróg moczowych.

Dawkę PSA ustala się zazwyczaj po konsultacji z lekarzem rodzinnym. Im większa prostata, tym większe ryzyko wydzielania antygenu. Ponieważ prostata naturalnie powiększa się wraz z wiekiem, „Zaczęliśmy obserwować mężczyzn, szczególnie po 50. roku życia”. Doktor Blossar kontynuuje. Problemy z układem moczowym, z którymi mogą się borykać pacjenci, to jedne z objawów skłaniających pacjentów do konsultacji z lekarzem. Dawkę ustala się na podstawie badania krwi. „Kiedy ustalamy test poziomu PSA, koreluje on badanie kliniczne z badaniem przez odbyt”. Doktor Naoun dodaje. Jaka zatem stawka powinna budzić niepokój? Czy myślisz o raku?

„Niepokojący” próg.

„Nie ma prawdziwego standardu, ponieważ poziom PSA zmienia się wraz z wiekiem”. Onkolog wyjaśnia. Jednakże „Próg, który zwykle uważa się za niepokojący, to 4 nanogramy PSA”. W przypadku zgłoszenia takiej częstości zaleca się konsultację z urologiem w celu wykonania dodatkowych badań, np. rezonansu magnetycznego prostaty. Jeśli chodzi o leczenie, ważne jest, aby zrozumieć, że celem nie jest obniżenie poziomu PSA. „Ale aby zająć się przyczyną jego wzrostu”. Doktor Naoun wyjaśnia. Pamiętaj również, że Twój poziom PSA ma kilka powodów, dla których jest wysoki, poza rakiem prostaty:Jeśli częstość występowania infekcji jest wysoka w przebiegu infekcji, przepisana zostanie antybiotykoterapia. Jeśli to uniesienie jest spowodowane powiększoną prostatą, nie można nic zrobić, chyba że uniemożliwia to prawidłowy przepływ moczu pacjenta.