Zdjęcie opublikowane przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos z lądowania kapsuły Sojuz MS-1 w Kazachstanie z dwoma rosyjskimi kosmonautami i amerykańskim kosmonautą na pokładzie, 30 marca 2022 r. (Roskosmos/Handout)
Sonda Sojuz przywiozła w środę na Ziemię dwóch rosyjskich kosmonautów i amerykańskiego astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co jest rzadkim przykładem współpracy między Waszyngtonem a Moskwą wśród napięć wokół Ukrainy.
Kapsuła Sojuz MS-19, z Rosjanami Antonem Chkaplerovem i Peterem Dubrowem na pokładzie, a także Amerykaninem Markiem Vandy Hee, wylądowała w południowo-wschodnim Kazachstanie o 11:28 GMT zgodnie z planem, zgodnie z nadawanymi zdjęciami. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos.
Trzy śmigłowce natychmiast wylądowały obok pojazdu, przewożąc pasażerów powracających z kosmosu.
Po tym, jak kilku mężczyzn wyciągnęło go z kapsuły, pan Czkaplerow wyciągnął kciuki w górę, aby pokazać, że wszystko w porządku, i uśmiechnął się szeroko.
„Niska orbita i lądowanie przebiegły gładko, a załoga jest w dobrym zdrowiu” – powiedział Roscosmos w oświadczeniu.
Agencja kosmiczna dodała, że dwaj rosyjscy kosmonauci zostaną przewiezieni specjalnym samolotem do rosyjskiej bazy w rejonie Moskwy, aby przystosować się do życia na Ziemi, co potrwa kilka tygodni.
Astronauta Vande Hee „odleci samolotem NASA do Kolonii w Niemczech, aby zatankować (dla urządzenia) przed powrotem do domu”, podała amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie prasowym.
Rosyjski kosmonauta Anton Czkaplerow po wylądowaniu na kapsule Sojuz MS-19 30 marca 2022 r. w pobliżu Jezkazgan w Kazachstanie (NASA/Bill INGALLS)
Podróż odbywa się w kontekście wzmożonych napięć wokół Ukrainy między Rosją a krajami zachodnimi, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, które rodziły pytania o wiele projektów współpracy kosmicznej.
Na początku marca Roscosmos opublikował wideo, w którym żartobliwie powiedział, że Mark Vandy He może pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zamiast wracać statkiem kosmicznym Sojuz. W obliczu niepokoju Amerykanów ówczesna agencja rosyjska musiała upewnić się, że kosmonauta rzeczywiście będzie w locie.
Mark Vande Hei jest rekordzistą w liczbie kolejnych dni spędzonych w kosmosie przez amerykańskiego astronautę z 355 dniami.
Amerykański astronauta Mark Vande Hei po wylądowaniu na kapsule Sojuz MS-19 w pobliżu Jezkazgan 30 marca 2022 r. w Kazachstanie (NASA/Bill INGALLS)
W kontekście napięć szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin, wzmacniając nacjonalistyczne wypowiedzi w mediach społecznościowych, potwierdził w połowie marca, że działanie rosyjskich statków zaopatrujących Międzynarodową Stację Kosmiczną zostanie zakłócone przez zachodnie sankcje wobec Moskwy w związku z jej inwazją. Ukraina.
Według niego mogłoby to spowodować „wykop lub zejście” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Współpraca kosmiczna między Rosją a państwami zachodnimi była jednym z niewielu obszarów, który nie ucierpiał zbytnio z powodu napięć, które nasiliły się po aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego przez Moskwę w 2014 roku.
Jednak w ostatnich tygodniach kilka projektów współpracy odbiło się na sile kryzysu nad Ukrainą.
Wykres przedstawia dwóch rosyjskich kosmonautów i amerykańskiego kosmonautę powracających na Ziemię 30 marca oraz ludzi pozostających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) (AFP/)
Tym samym Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła w połowie marca, że w związku z atakiem na Ukrainie zawiesza rosyjsko-europejską misję ExoMars i poszukuje alternatywy dla uruchomienia czterech kolejnych misji.
Ze swojej strony Moskwa wstrzymała wystrzelenie satelity OneWeb, zmuszając brytyjskiego operatora do zwrócenia się do amerykańskiej firmy SpaceX, miliardera Elona Muska.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną