Mikroskop AR od Google pomaga w wykrywaniu raka

Google Research zaprezentowało wyposażony w technologię rozszerzonej rzeczywistości i uczenia maszynowego mikroskop (ARM), który ma pomóc lekarzom w wykrywaniu komórek rakowych w czasie rzeczywistym. Dzięki wykorzystaniu nowych rozwiązań, sprzęt jest w stanie szybko zlokalizować niepożądane zmiany i niemal natychmiast uwidocznić je przed oczami lekarzy. Proces, który był do tej pory trudny i czasochłonny stał się właśnie dużo łatwiejszy.

Jak informują przedstawiciele Google Research, platforma wykorzystuje zmodyfikowany mikroskop świetlny z algorytmami analizy obrazu i uczenia maszynowego. Nad kamerą, która komunikuje się z algorytmem, znajduje się wyświetlacz AR przedstawiający informacje natychmiast po wykryciu komórek rakowych. Według firmy, mikroskop wykonuje swoją pracę równie dobrze, jak ludzie, ale jest przy tym znacznie szybszy. Co więcej, opracowana technologia powinna być bezproblemowo instalowana na tradycyjnych mikroskopach. Dzięki temu sprzęt może być dużo bardziej atrakcyjny cenowo niż mogłoby się to wydawać. Z pewnością ułatwiłoby to zaadaptowanie technologii w szpitalach na całym świecie.

ARM może zapewnić szeroką gamę informacji zwrotnych, w tym teksty, strzałki, kontury, mapy termiczne lub animacje. Dodatkowo, wiele rodzajów algorytmów uczenia maszynowego umożliwi rozwiązanie problemów, takich jak wykrywanie, kwantyfikacja, czy klasyfikacja obiektów.

Dalsze prace nad technologią mają umożliwić wykrywanie za pomocą mikroskopu innych chorób, takich jak gruźlica, czy malaria. Ponadto, naukowcy uważają, że sprzęt może zostać dostosowany do szerokiego zakresu zastosowań w opiece zdrowotnej, naukach przyrodniczych i materiałoznawstwie.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: uploadvr.com