Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Mdłości i wymioty”: dlaczego setki turystów zachorowało na szlakach GR20?

Co najmniej 236 osób cierpiało na problemy żołądkowe podczas spaceru trasą GR20 na Korsyce. Według Regionalnej Agencji Zdrowia Korsyki epidemia miałaby rozpocząć się pod koniec czerwca.

Między 1 a 15 lipca 2024 r. na torach GR20 zachorowało co najmniej 236 osób. Według Reutersa, choć nie ogłoszono żadnego poważnego przypadku, służby ratunkowe nadal kilkakrotnie interweniowały w górach, a siedem osób zostało na krótki czas przewiezionych do szpitala. Korsyka, poranek.

W związku z tym Regionalna Agencja Zdrowia Korsyki (ARS) przeprowadziła dochodzenie w celu ustalenia źródła epidemii zapalenia żołądka i jelit.

„Ostre zapalenie żołądka i jelit trwające od 2 do 3 dni”

Według wstępnych wyników jest to spowodowane wirusem zwanym norowirusem. Według agencji zdrowia „Powoduje ostre zapalenie żołądka i jelit trwające średnio od 2 do 3 dni i bez powikłań.

Czas trwania tych objawów może być dłuższy u dzieci i osób starszych.

„Zakażenie łatwo przenosi się z osoby na osobę. Objawy to głównie biegunka, ból brzucha, zmęczenie, nudności i wymioty”. Odnosi się do komunikatu prasowego ARS.

Jakie najlepsze praktyki należy przyjąć?

Chociaż szczyt zakażenia minął, regionalna agencja zdrowia zaleca utrzymanie środków higieny, aby uniknąć ponownego pojawienia się epidemii. Często myj ręce np. mydłem lub roztworem wodno-alkoholowym, a wodę oczyszczaj filtrami lub gotuj.

Na początku miesiąca w sieciach i na France 3 pomnożyły się relacje. Kilka osób stwierdziło, że mają poważne problemy żołądkowe, odkąd piły wodę ze schroniska na szlaku GR20 na Korsyce.

W komunikacie prasowym ARS wskazano, że jeśli woda nie zawiera norowirusa, może zawierać inne patogeny, co potwierdziła matka, która zaraziła się bakterią Shigella.