Marsjańskie księżyce mogły powstać w wyniku gigantycznej kolizji

Opublikowane kilka dni temu badania sugerują, że marsjańskie księżyce - Fobos i Deimos - powstały najprawdopodobniej w wyniku kolizji proto-Marsa z ciałem niebieskim wielkości karłowatej planety Ceres.

Na potrzeby badań stworzony został zupełnie nowy model uwzględniający interakcje zachodzące pomiędzy Fobosem i Deimosem. Następnie zasymulowano zachowanie i ewolucję dysku zbudowanego z materiału skalnego i pyłu, który miałby orbitować wokół Marsa po zderzeniu z dużym obiektem. Przeprowadzone symulacje wykazały, że impaktor wielkości Ceres mógł doprowadzić do powstania odpowiednio wielkiego dysku, z którego następnie uformowały się małe księżyce.

Jak dodają naukowcy, to w zewnętrznych częściach dysku doszło najprawdopodobniej do powolnego łączenia się materiału w większe obiekty i ostatecznie powstania Fobosa i Deimosa. Niewykluczone, że w wewnętrznym obszarze dysku powstały dużo większe obiekty, które z czasem znalazły się na kursie kolizyjnym z Czerwoną Planetą. Jedne z poprzednich badań pokazały, że duże księżyce, a dokładniej mówiąc - towarzyszące ich obecności oddziaływania, mogą skutecznie uniemożliwić powstawanie mniejszych obiektów więc ich anihilacja mogłaby umożliwić przetrwanie Fobosowi i Deimosowi.

Symulacja kolizji proto-Marsa z obiektem wielkości Ceres - NASA

Kwestia pochodzenia marsjańskich księżyców nie jest nowym tematem. Naukowcy często sugerowali, iż mogą być one niczym innym, jak przechwyconymi przez grawitację Marsa asteroidami. Jednak fakt, że oba obiekty orbitują po niemal identycznych płaszczyznach orbitalnych, a ich orbity są praktycznie kołowe skłania wielu badaczy ku teorii, że powstały one wewnątrz dysku, który otaczał niegdyś Marsa. Warto również zauważyć, że Fobos orbituje zaledwie 6000 kilometrów ponad Marsem i znajduje się coraz bliżej powierzchni. Przewiduje się, że za około 30-50 milionów lat, księżyc zostanie dosłownie rozerwany przez siły grawitacyjne Czerwonej Planety, a materiał skalny utworzy piękny system pierścieni.

Teoria powstania marsjańskich księżyców w następstwie gigantycznej kolizji jest niezwykle podobna do obecnie wiodącej teorii tłumaczącej narodziny naszego ziemskiego Księżyca. Powszechnie uważa się, że ciało wielkości Marsa (nazwane przez niemieckich naukowców “Theą”) uderzyło w młodą Ziemię, co doprowadziło do powstania pierścieni okrążających naszą planetę. To właśnie w ich wnętrzu miało dojść do uformowania Księżyca, który posiadał (i wciąż posiada) wielki wpływ na klimat planety, a może nawet umożliwił powstanie życia.

Planowana przez Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA) misja MMX (Martian Moons Exploration) ma rozpocząć się już w 2020 roku. Jej zadaniem będzie dotarcie do większego z księżyców Marsa - Fobosa - w 2024 roku. Specjalnie zaprojektowana sonda pobierze około 10 gram próbek powierzchni, które zostaną następnie dostarczone na Ziemię gdzie pomogą naukowcom w dokładnym ustaleniu pochodzenia marsjańskich księżyców i nie tylko. Oprócz lądowania na Fobosie, przeprowadzone zostaną obserwacje Deimosa i klimatu Czerwonej Planety. Będzie więc to niezwykle ekscytująca i bogata w nowe doświadczenia misja.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Astronomy.com