Marsjańska sonda InSight wystartowała. Swój wkład mieli także Polacy

NASA wystrzeliła sondę InSight w celu badania Marsa. Misja rozpoczęła się 5 maja o 13.05 czasu polskiego, a swój wkład w misję mieli również Polacy.

Statek kosmiczny z lądownikiem Mars InSight wystartował z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kaliforni. Jest to pierwsza taka misja międzyplanetarna, która została wystrzelona z Zachodniego Wybrzeża USA.

Sonda została wyniesiona na rakiecie Atlas V. Następnie przez ponad 200 dni potrwa jej podróż na Marsa. Lądowanie na Marsie zostało zaplanowane na 26 listopada 2018. Cała misja ma trwać 708 Soli (dni marsjańskich) czyli dwa lata ziemskie. Jako miejsce lądowania wybrano równinę wulkaniczną, Elysium Planitia. Jest to miejsce oddalone jedynie o 600 km od miejsca lądowania łazika Curiosity. Głównym zadaniem jest zdobycie informacji o wewnętrznej budowie Marsa, między innymi jak jest zbudowane jądro Marsa i jaki ma wpływ na cały Czerwony Glob.

Wiertło HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik polskiego autorstwa, który zostanie użyty do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Jest to jeden z trzech głównych instrumentów sondy. Kret ma zostać wwiercony w grunt na głębokość około 5 metrów. Wiertło zostało zbudowane przede wszystkim z wolframu, tytanu i specjalnej stali. Muszą one wytrzymać bardzo trudne warunki, takie jak przeciążenia, obróbki termiczne oraz przyspieszenie grawitacyjne.

Firma Astronika dostarcza mechanizm wbijający, który jest sercem HP3

Tłumaczy inżynier Ewelina Ryszawa, która uczestniczyła w budowie całego urządzenia

Wykaz instrumentów na pokładzie sondy

Poza polskim HP3, na powierzchni Marsa zostaną umieszczone dwa inne ważne instrumenty badawcze. Pierwszym z nich jest sejsmograf. Za jego pomocą naukowcy będą mogli zmierzyć m.in. aktywność sejsmiczną Marsa. Drugie urządzenie, tzw. RISE (Rotation and Interior Structure Experiment). Jest to urządzenie, które pozwoli na dokładny pomiar ruchów planety. Przez co naukowcy będą mogli z większą starannością określić rozkład poszczególnych mas i stan skupień różnych materii we wnętrzu planety.


Źródło: NASA