Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mało znane symfonie romantyczne Zygmunta Noszkowskiego

Mało znane symfonie romantyczne Zygmunta Noszkowskiego

Zygmunt Noskowski (1846-1909) : I Symfonia dur; II Symfonia c-moll „Elegia”. Deutsche Stadtsvilleharmonie Rheinland-Pfalz pod dyrekcją Anthony’ego Veita. 2022. Instrukcje w języku niemieckim i angielskim. 80.16. Capriccio C5509.

Urodzony w Warszawie Zygmunt Noszkowski, dziś mało znany, był za życia czołową postacią muzyczną. Studiował grę na skrzypcach i kompozycję w miejscowym konserwatorium. Jednym z jego nauczycieli jest Stanisław Moniuszko. Otrzymał stypendium, które pozwoliło mu wyjechać do Berlina, gdzie w latach 1864-1867 studiował pod kierunkiem Friedricha Kiela, słynnego nauczyciela, którego uczniami byli także Paderewski i Charles Villiers Stanford. Po krótkim powrocie do Warszawy przedstawił swoją prezentację Symfonia nr 1 (Które otrzymasz 1każdy Zdobył nagrodę w Brukseli w 1893 roku na konkursie kompozytorskim) i został wezwany do Niemiec, aby kierować chóralną szkołą muzyczną nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego. Podczas sześcioletniego pobytu poznał Franciszka Liszta, który pomógł mu publicznie wystawiać jego dzieła i je publikować.

Noszkowski powrócił w 1880 r. do ojczyzny i już nigdy jej nie opuścił; Poddaj się mu Symfonia nr 2, zakończone w roku poprzednim. Szybko stał się autorytetem w kręgach muzycznych w Polsce, a następnie został włączony do Imperium Rosyjskiego. Od 1880 do 1902 był dyrektorem artystycznym Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, organizował liczne koncerty, od 1905 do 1908 był dyrektorem Filharmonii, a od 1907 dyrektorem opery. Został uznanym pedagogiem (Symanowski, Karłowicz, Or. Rosickiego). Wśród swoich uczniów) Noskowski jest także cenionym krytykiem muzycznym. Jego katalog obejmuje muzykę orkiestrową, w tym trzy symfonie i poematy tonowe, gatunek, który wprowadził do Polski, muzykę operową, kameralną i głosową oraz sonaty na różne instrumenty. Jego dzieła fortepianowe i muzyka kameralna spotkały się z szerokim odzewem polskiej wytwórni Acte Préalable.

Spektakl ten łączy w sobie dwie pierwsze symfonie Noszkowskiego. W przeszłości wytwórnia Sterling prezentowała oddzielnie pierwszą płytę w 2003 r. i drugą w 2009 r., za każdym razem z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego, następnie Łukasza Borowicza, wraz z poematami symfonicznymi. Inicjatywa połączenia obu departamentów ma sens. Bo istnieje ciągłość nie tylko w datach powstania (1874/75, potem 1875/79), ale także w podejściu stylistycznym. Romantyzm Noskowskiego, napędzany klasycyzmem, skrystalizował się w okresie jego niemieckich doświadczeń. Był twórcą młodym, nie więcej niż trzydziestoletnim i poszukującym swojej oryginalności zaczął pisać pierwszą, w której rozpoznajemy schumańską atmosferę. Do’Allegro, motłoch Początkowe wydarzenia odbywają się w sielskiej i idyllicznej atmosferze, w pięknych kolorach. Przy akompaniamencie tanecznych rytmów, w precyzyjnej harmonii. Do’adagio cantabile, W poszukiwaniu emocji i ekspresji A Na stojąco I jeden Allegro z foucault Pełna witalności, niedaleko od czeskich stron z tego samego okresu. Pomimo pewnych długości, wszystko jest w dobrej zabawie.

READ  Polska gospodarka potrzebuje Ukrainy

Tam Symfonia nr 2, firma, która powstała bezpośrednio po swojej poprzedniczce, ale której okres rozwoju trwał cztery lata, jest jeszcze bardziej ekscytująca. Tutaj klimat skłania się bardziej w stronę Brahmsa, z A Umiarkowanie tajemniczy Wstępny, w którym biorą udział udręczone i ogniste sny na jawie. Z notatki wynika, że ​​ruch ten w sygnaturze partytury nosił podtytuł „Naród w niewoli”. Odniesienie polityczne? Wprowadzanie elementów polskiego folku do fantastyki ScherzoKsiążka „Nadzieja i wezwanie do broni” z jej bardzo ostrymi fragmentami i jej tytuł „Nadzieja i wezwanie do broni” zdają się to potwierdzać. część trzecia, Biadolenie (od czego wzięła się symfonia) adresowana jest do „poległych bohaterów” i rozwija się w ciepłej, lirycznej atmosferze, przed wielkim finałem, Dla każdego ad aspera Astra nie podkreśla pragnienia dążenia do wolności, egzaltacji i ostrożności. Ale Noskowski zniknie zbyt wcześnie, aby móc uznać pierwszą niepodległość swojego kraju.

Czy mógłby być lepszy obrońca muzyki polskiej niż Antoni Wiet, którego nagrania Lutosławskiego, Pendereckiego, Góreckiego i kilku innych, czy powierzylibyśmy Noszkowskiemu ten zaszczyt? Na czele solidnej formacji Nadrenii-Palatynatu, która przeżyła wiele godzin chwały pod dowództwem Richarda Straussa, Hermanna Abendrotha, Christopha Eschenbacha czy Leifa Segerstama, dowódca wykonuje pracę kuźniczą i przekazuje tym stronom ważne kamienie milowe w Historia Niemiec. Bogata muzyka polska i potrzebny jej rozmach. Służy dobrze Symfonia nr 2. Album ten wyróżnia się na tle dwóch wydanych wcześniej wersji Sterlinga.

Dźwięk: 8 Nagranie: 6 Odniesienia: 8 Interpretacja: 9

Jeana Lacroixa