Ludzie polowali na gigantyczne leniwce

Pozostawione przez zwierzęta ślady sugerują, że tysiące lat temu, w czasach epoki lodowcowej, ludzie polowali na gigantyczne leniwce - najprawdopodobniej dla pożywienia. Pochodzące sprzed 10 000 lat ślady zostały odkryte w Nowym Meksyku w USA i są nieco zaskakujące biorąc pod uwagę rozmiary tych niezwykłych ssaków.

Prawdopodobnie ciężko sobie to wyobrazić, ale gigantyczne leniwce, albo “Megaterium”, jak brzmi ich oficjalna nazwa na polskiej Wikipedii, osiągały rozmiary współczesnych słoni. Fakt ten sprawia, że były jednymi z największych ssaków, które kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Mimo iż większość ich diety stanowiły rośliny, wielkie szpony i mięśnie z łatwością mogły umożliwić im zabijanie tygrysów szablozębnych, czy Glyptodonów (wymarły rodzaj wielkich szczerbaków), których masa dochodziła do jednej tony. Wskazują na to liczne skamieniałości Glyptodonów leżących na plecach. Według naukowców tylko Megaterium mogło być w stanie odwrócić dorosłego Glyptodona.

Odkryte odciski stóp i ich analiza - Matthew Bennett/Bournemouth Univeristy

Ciężko stwierdzić, co skłoniło naszych przodków do polowania na te gigantyczne zwierzęta. Całkiem możliwe, że był to głód, w obliczu którego każdy gatunek jest w stanie posunąć się do radykalnych decyzji. W kwietniu 2017 roku badacze odkryli około 100 śladów, które do tej pory pozostawały niewidoczne dla ludzkiego oka, ponieważ można było je dostrzec tylko w przypadku zaistnienia odpowiednich warunków wilgotnościowych. Jeśli w glebie zawartość wody była zbyt duża lub zbyt mała - ślady pozostawały niewidoczne. Pobrane próbki osadów wykazały, że ślady ludzi i leniwców zostały pozostawione w tym samym czasie. Dodatkowe analizy odkrytych śladów mają wyraźnie wskazywać na interakcje zachodzące pomiędzy dwoma gatunkami.

Badaczom udało się zrekonstruować “pościg” za wielkimi ssakami. Ślady sugerują, że ludzie śledzili leniwca, lub nawet całe ich stado. Następnie zwierzę miało zostać otoczone przez grupę ludzi na otwartej przestrzeni. Megaterium starało się obronić przed atakami stając na dwóch nogach, ale ludzie nie odpuszczali. Pozostawione ślady urywają się i prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy kto wygrał te starcie. Naukowcy są jednak pewni, że zamiarem ludzi było ich zabicie.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: sciencenews.org