Ludzie ewoluują szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Wszystkie organizmy żywe na naszej planecie poddawane są nieustannej ewolucji, która doprowadziła do powstania dość inteligentnego gatunku Homo Sapiens Sapiens, zdolnego do poznawania tajemnic Wszechświata. Co zaskakujące, naukowcy uważają, iż przedstawiciele tego gatunku ewoluują szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin twierdzą, że w ciągu ostatnich 5000 lat ludzie ewoluowali do 100 razy szybciej niż kiedykolwiek wcześniej od czasu podziału z przodkami współczesnych szympansów, co miało miejsce około 6 milionów lat temu. Wyniki badań sugerują również, że poszczególne rasy ludzkie w różnych częściach świata stają się coraz bardziej odrębne genetycznie. W przyszłości trend ten może się jednak zmienić z uwagi na zwiększające się mieszanie populacji.

Jak informuje prowadzący badania antropolog Dr John Hawks, powszechne założenie, że ewolucja ludzka spowolniła , ponieważ łatwiej jest żyć i podporządkowaliśmy sobie naturę, jest absolutnie błędne. Nie podporządkowaliśmy natury, zmienialiśmy ją w sposób, który spowodował nowe naciski na selekcję naturalną.

W ramach badań, badacze przeanalizowali dane z międzynarodowej mapy haplotypu ludzkiego genomu oraz poddali analizie genetyczne markery 270 osób z czterech grup: Chińczyków Han, Japończyków, Afrykańczyków Joruba i północnych Europejczyków. Okazało się, że co najmniej 7% genów ludzkich doznało niedawno znaczących zmian ewolucyjnych. Zmiany te obejmują jaśniejszą skórę i niebieskie oczy w północnej Europie oraz częściową odporność niektórych populacji afrykańskich na takie choroby, jak malaria. Niektóre z tych zmian zaszyły zaledwie 5000 lat temu, a dzisiaj znajdują się w genomie 30% do 40% populacji, ponieważ są aż tak dużą, ewolucyjną przewagą.

Dla przykładu, wielu dorosłych Chińczyków i Afrykańczyków nie może trawić laktozy, ale w całej Europie gen tolerancji laktozy jest obecnie dość powszechny. Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że na północnych szerokościach geograficznych światło słoneczne jest słabsze, więc ludzkie organizmy wytwarzają mniej witaminy D. Witamina D ma kluczowe znaczenie dla wchłaniania wapnia, dlatego możliwość trawienia mleka przez całe życie czyni ludzi zdrowszymi w chłodniejszym klimacie.

Naukowcy dodają, że gwałtowny wzrost liczby ludności na świecie również doprowadził do szybszej ewolucji, ponieważ dochodzi do większej liczby mutacji niż w przeszłości.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: The Guardian