Lokalny Wszechświat widziany w ultrafiolecie

Wykorzystując możliwości obserwacyjne Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, międzynarodowy zespół astronomów przeprowadził najbardziej kompleksowe, wysokiej rozdzielczości badania galaktyk w lokalnym Wszechświecie w ultrafiolecie. Powstały w wyniku obserwacji katalog zawiera około 8000 gromad i 39 milionów gorących niebieskich gwiazd.

Przeprowadzone przez astronomów badania otrzymały nazwę LEGUS (Legacy ExtraGalactic UV Survey). Zebrane dane pochodzą z 50 lokalnych galaktyk, które rozmieszczone są w obrębie 60 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej. Obiekty były obserwowane zarówno w świetle widzialnym, jak i ultrafioletowym. Światło ultrafioletowe jest znacznikiem najmłodszych i najcieplejszych z obserwowanych gwiazd.

Galaktyka karłowata UGCA 281

Pięćdziesiąt galaktyk zostało starannie wyselekcjonowane spośród pięciuset kandydatek na podstawie obserwacji naziemnych. Głównymi czynnikami, które decydowały o ich wyborze były masa, ilość gwiazd oraz pierwiastków cięższych od wodoru i helu. Ze względu na bliskość wybranych galaktyk, Hubble był w stanie zidentyfikować ich główne elementy: gwiazdy i gromady gwiazd. Umożliwiło to stworzenie katalogu około 8000 młodych gromad, a także katalog zawierający około 39 milionów gwiazd, które są co najmniej pięciokrotnie masywniejsze od naszego Słońca.

Zaawansowany przyrząd Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys, które znajdują się na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a dostarczyły szczegółowych informacji na temat młodych, masywnych gwiazd i gromad oraz tego, jak ich najbliższe otoczenie wpływa na ich rozwój. Katalog stanowi więc obszerne źródło wiedzy na temat formowania się gwiazd i ewolucji galaktyk.

Galaktyka spiralna z poprzeczką Messier 66

Jedną z kluczowych tajemnic, na którą poszukują astronomowie odpowiedzi jest związek pomiędzy powstawaniem gwiazd, a głównymi strukturami, takimi jak spiralne ramiona, które tworzą galaktykę. Struktury te są szczególnie widoczne w przypadku najmłodszych populacji gwiazd. Oprócz tego, zespół ma nadzieję, że uda im się w lepszy sposób zrozumieć mechanizmy stojące za rozmieszczeniem populacji gwiazd w obrębie galaktyk.

Co więcej, analiza związku między tworzeniem się gazu i gwiazd jest kluczem do pełnego zrozumienia ewolucji galaktyk. Astronomowie badają ten związek, analizując wpływ środowiska na gromady gwiazd oraz to, w jaki sposób ich przetrwanie jest powiązane z otoczeniem. Badania LEGUS zostaną wyniesione na wyższy poziom, kiedy to Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zajmie się ich kontynuacją i obserwacją w podczerwieni.

Miniaturka przedstawia galaktykę NGC 6744, która znajduje się około 30 milionów lat świetlnych od Ziemi i została wykorzystana w badaniach, podobnie jak pozostałe galaktyki ukazane w artykule


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: spacetelescope.org