Lód na biegunach Księżyca potwierdzony

Nad obecnością wody na Księżycu rozmyślano już na przełomie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Szybko doszliśmy do wniosku, że woda na powierzchni nie ma prawa istnieć chociażby ze względu na panujące tam temperatury i brak atmosfery. Przypuszczano zatem obecność wody w formie lodu. Co się okazuje, nie myliliśmy się.

Obecność wodnego lodu na Księżycu dostarczył instrument badawczy NASA znajdujący się na pokładzie hinduskiej sondy - Chandrayaan-1. Mowa o Moon Mineralogy Mapper (M3) - ważącym ponad 8 kilogramów spektrometrze, którego celem było potwierdzić hipotezę istnienia lodu na Srebrnym Globie. Instrument zbierał informacje między innymi o efektywności odbijania światła (w tym przypadku lodu) oraz pomiar promieniowania podczerwonego, dzięki któremu moglibyśmy stwierdzić czy jest to woda w stanie ciekłym, gazowym czy też stałym.

Bieguny księżyca. Niebieskie kropki to miejsca występowania wodnego lodu. Źródło: NASA

Dzięki dostarczonym danym badacze z NASA Ames Research Center ustalili, że większość lodu znajduje się w kraterach w pobliżu biegunów. Temperatury tam panujące oscylują poniżej -150 stopni Celsjusza. Przez bardzo małą inklinację orbity promieniowanie słoneczne nie jest w stanie tam dotrzeć, dzięki czemu znajdujący się w cieniu lód nie może się ulotnić.

W odległości 20° od bieguna lód znajduje się tuż pod powierzchnią, co jest świetną wiadomością dla przyszłych baz księżycowych. NASA w stosunku do tego odkrycia ma w planach utworzenie załogowej misji kosmicznej na Księżyc, a miałoby się to odbyć już w 2021 roku.


Źródło: NASA