W zeszłym tygodniu Książę Małżonek Rumunii gościł w Polsce, odwiedzając miasta Bydgoszcz, Mitsirszews, Wrocław i Lambinovic. Wizyty księcia Radu odbywały się w obrębie batalionów.
Przeczytaj także: Margareta i Radu z Rumunii wręczają trofea reprezentacjom narodowym
Książę Radu odwiedza bataliony w Wielkopolsce
W czwartek 10 października 2024 r. do Poznania w Wielkopolsce wylądował rumuński książę Radu, mąż Strażnika Koronnego. Ambasador Rumunii w Polsce Cosmin Onisi przywitał żonę księcia, gdy ta wychodziła z samolotu. Podczas tej dwudniowej wizyty w Polsce księciu Radu towarzyszyła delegacja instytucji królewskich.
Z lotniska rumuńska delegacja na czele z Księciem Małżonkiem „3rd Batalion Sygnałowy NATO (3NSB)” to batalion sygnałowy NATO. Książę Radu wziął udział w prezentacji działań batalionu w sali posiedzeń dywizji, a następnie pod kierunkiem pułkownika Christopha Witka dokonał przeglądu części wyposażenia i technologii wojskowej batalionu.
Książę Radu odwiedził następnie 17. Wielkopolski Pułk Zmechanizowany. Ta duża jednostka wojskowa jest historycznie powiązana z Rumunią i rodziną królewską. W 1937 roku 57. pułk piechoty, poprzednik 17. pułku zmechanizowanego, otrzymał imię „króla Rumunii Karola II”. W 2017 roku batalion logistyczny 17. brygady otrzymał imię „Króla Rumunii Karola II”. Książę Radu udał się już do Poznania w imieniu swojego teścia króla Michała I, aby przedstawić pułkowi nowe sztandary.
Przeczytaj także: Książę Radu na Nekropolii Narodowej w Haegunau
Powrót do Batalionu Logistycznego „Król Rumunii Karol II” 17. Pułku Zmechanizowanego Wielkopolski.
Książę Radu został przyjęty w kwaterze głównej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Mitsirszews przez generała brygady Sławomira Koganowskiego oraz sztab brygady i oficerów batalionu logistycznego. Wizyta rozpoczęła się od wyjaśnienia działalności pułku od 1906 roku do roku bieżącego.
Po prezentacji w sali posiedzeń brygady książę Radu dokonał przeglądu wyposażenia i broni brygady na głównym platformie dużej dywizji. Na zakończenie wizyty książę Radu odwiedził Batalion Logistyczny „Króla Rumunii Karola II” i wziął udział w krótkiej ceremonii w sali muzealnej jednostki.
Dzień zakończył się we Wrocławiu, gdzie książę Radu został zaproszony na kolację zorganizowaną na jego cześć przez organizatorów Śląsko-Rumuńskiego Forum Biznesu. Na kolację z rumuńskimi, polskimi, mołdawskimi i czeskimi biznesmenami zostali zaproszeni przedstawiciele Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta Wrocławia oraz przedstawiciele gospodarki ekologicznej i polskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Przeczytaj także: Margareta i Maria z Rumunii ponownie spotykają się z Eleonorą z Schaumburg-Lipp.
Drugi dzień w województwie opolskim i dolnośląskim
W piątek 11 października książę Radu czekał w Polsce drugi dzień, wciąż poświęcony siłom zbrojnym. Dzień rozpoczął się uroczystością na cmentarzu wojskowym w Lampinowiczu w województwie opolskim. Zbudowany w 1870 r. cmentarz jest miejscem spoczynku ponad 2600 rumuńskich żołnierzy poległych w latach 1916–1919 podczas pierwszej wojny światowej.
Wraz z lokalnymi urzędnikami i przedstawicielami polskiej armii książę Radu złożył wieniec ku pamięci rumuńskich żołnierzy. Następnie Prince Consort odwiedził Muzeum Jeńców Wojennych, prowadzone przez Annę Wikiewicz, gdzie mógł zapoznać się z dokumentami i archiwami.
Jeszcze tego samego dnia kierownictwo województwa dolnośląskiego objął książę Radu. Marszałek województwa Paweł Gancarz przyjął żonę księcia i zaprosił ją na spotkanie w obecności kupców z Polski, Rumunii i Mołdawii. Wspólnie uczestniczyli w Forum Śląsko-Rumuńskim.
Książę Radu wziął udział w ceremonii otwarcia VI edycji Forum Śląsko-Rumuńskiego w sali konferencyjnej Hotelu Jana Pawła II we Wrocławiu. „Forum skupia 40 przedstawicieli rumuńskich i polskich firm z dziedzin IT, sprzętu i oprogramowania, mediów, rolnictwa, medycyny, telekomunikacji, budownictwa, ekologii i przestrzeni zielonych”, Wyjaśnia Dom Królewski.
Na początku książę Radu był obecny i wygłosił przemówienie dziękczynne i powitalne. Następnie każdy z obecnych dygnitarzy przedstawił krótkie wprowadzenie na temat firmy i jej działalności. Prace forum trwają trzy dni.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu