Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Kryzys nie zna granic!  »

„Kryzys nie zna granic! »

Drogi Kandydacie, Drogi Kandydacie,

Jesteś zaręczony lub masz zamiar ogłosić się jako kandydat na prezydenta. W obliczu kryzysów zdrowotnych, gospodarczych, środowiskowych i społecznych spójność społeczeństwa francuskiego opiera się na Karcie Solidarności Narodowej. Ale problemy na naszej ziemi, takie jak pandemia COVID-19, ilustrują fakt, że kryzysy nie mają granic.

Dzielą go wszystkie narody, twoi przyszli rówieśnicy i wszyscy mieszkańcy tej planety. Ma wymiar globalny i wymaga solidarności w tej samej skali. Francja zaczęła to sobie uświadamiać: jej ludność jest skrzyżowana, niespokojna i zależna od losów innych narodów świata.

W sierpniu ubiegłego roku wydał ustawę określającą kierunki i środki swojej polityki na rzecz rozwoju solidarności i zwalczania globalnych nierówności. Te ramy prawne powinny umożliwić ustanowienie solidarności międzynarodowej jako rzeczywistego narzędzia reagowania na kwestie geopolityczne.

globalne wyzwania

My, aktorzy i przedstawiciele międzynarodowej solidarności, działań humanitarnych i rozwoju, stowarzyszeń zajmujących się prawami człowieka i zwalczaniem ubóstwa, feministycznych, środowiskowych i edukacyjnych oddolnych i diaspor, potwierdzamy, że krajowe i globalne wyzwania są ze sobą powiązane.

Jest mnóstwo przykładów. Wyjątkowe powodzie wystąpiły jesienią w Niemczech, podobnie jak w Nepalu. W Brazylii i Azji Południowo-Wschodniej trwa wylesianie. W Kongu czy Chinach dzieci są wykorzystywane w kopalniach i warsztatach. W Syrii, podobnie jak w Nigrze, celem ataków są pracownicy organizacji humanitarnych, a mylenie ludności cywilnej i wojskowej ogranicza dostęp do słabszych grup ludności. Nierówność i przemoc ze względu na płeć lub orientację seksualną są nadal powszechne na całym świecie, a nawet pogarszają się wraz z powrotem konserwatywnego prawa na Węgrzech i w Egipcie. Kryzys przyjmowania migrantów pogłębia się zarówno na granicy z Polską, jak i na wybrzeżu Libii. Nierówność rośnie bez ograniczeń, jednak ruchy protestacyjne, praw człowieka i demaskatorzy środowiskowi stoją w obliczu politycznej głuchoty, prześladowań, a nawet morderstw. Tak właśnie wydaje się nabierać kształtów nasza wspólna teraźniejszość.

READ  W Żyrondzie, w sercu spalonego lasu

→ Przeczytaj także. W Syrii siostra Jihan ma nadzieję na odbudowę swojej szkoły

Jeśli te wyzwania powodują eksplozję potrzeb humanitarnych i pomocy rozwojowej, są również twórcami spójności, więzi społecznych i ruchów solidarnościowych na całym świecie, takich jak mobilizacja francuskich stowarzyszeń do stawienia czoła pożarom w Algierii tego lata; Albo Młodzież dla Klimatu. Kraje, które w 2015 r. zgodziły się „nie zostawiać nikogo w tyle” przy przyjmowaniu celów zrównoważonego rozwoju, potrzebują inspiracji z tych inicjatyw obywatelskich, aby przełożyć je na działania polityczne.

sprawiedliwy świat

My, zaangażowani aktorzy i przedstawiciele międzynarodowej solidarności w ramach sudańskiej organizacji koordynującej, idziemy naprzód: wykonujemy pracę, która przekracza pięć lat, odpowiadając na dzisiejsze realia i potrzeby jutra. Dzięki jej spójności i różnorodności mamy wspólne podejście: solidarność międzynarodową. W obliczu tych globalnych wyzwań, nasza wizja definiuje Francję zaangażowaną ze swoimi mieszkańcami w świat solidarności, opłacalny ekonomicznie, sprawiedliwy i zrównoważony pod względem środowiskowym.

→ Przeczytaj także. Ludzkość: Blues lat pięćdziesiątych…

Podejmujemy działania w obronie praw człowieka, aby wspierać zaangażowanie gospodarcze, społeczne, polityczne i humanitarne najbardziej wykluczonych osób w ich społeczeństwie, na przykład prawo do edukacji włączającej, szczególnie dla dzieci niepełnosprawnych.

Wyobrażamy sobie i opracowujemy rozwiązania związane z dzieleniem się bogactwem, takie jak oficjalna pomoc rozwojowa, innowacyjne finansowanie lub pojawienie się podstaw ochrony socjalnej, dla rentownych, zrównoważonych i zrównoważonych gospodarek, w odpowiedzi na nadmierną konsumpcję, nadprodukcję oraz niesprawiedliwości finansowe i klimatyczne, które dominują wśród ludzi i naturalny. Ekosystemy.

Odrodzenie i utrzymywanie się zapomnianych kryzysów w Jemenie, Palestynie, Afganistanie i na całym świecie dotyka dzieci, kobiety i mężczyzn, którzy walczą o przetrwanie. Chronimy ludność cywilną, udzielamy pomocy humanitarnej, bezstronnej, bezstronnej i niezależnej, ze szczególnym uwzględnieniem grup słabszych oraz podejmujemy działania na rzecz stosunków pokojowych i solidarności między państwami i narodami.

Apelujemy o wdrożenie tych powiązanych ze sobą rozwiązań zgodnie z logiką partnerstwa dla celów zrównoważonego rozwoju, pomiędzy państwami a społeczeństwami obywatelskimi, regulujących sektor prywatny i przywracających obywatelom sedno polityk publicznych i wspólnych wyborów.

READ  Wybory legislacyjne w Polsce: Prawica przygotowuje się do triumfalnego powrotu do władzy

My, reprezentanci i aktorki Międzynarodowej Solidarności, zapraszamy do skorzystania z rozwiązań oferowanych przez 60 000 francuskich stowarzyszeń Międzynarodowej Solidarności oraz miliony obywateli, którzy je inwestują i wspierają. Społeczeństwo domaga się wspólnych, praktycznych i uzgodnionych rozwiązań. Znajdź je w styczniu w Deklaracji Solidarności Międzynarodowej przygotowanej przez Sudańską Organizację Koordynacyjną na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Dziękujemy,

We wnętrzu zaangażowana jest grupa przedstawicieli międzynarodowej solidarności Koordynacja południowaplatforma krajowa Francuskie międzynarodowe organizacje solidarnościowe.