Kreisel Electric zaprezentował elektryczny wóz strażacki

Niewielki austriacki start-up znany z konwersji pojazdów na napęd elektryczny, Kreisel Electric, zaprezentował właśnie najnowsze dzieło - elektryczny wóz strażacki.

Elektryfikacja motoryzacji ciągle postępuje, a różne firmy przedstawiają najróżniejsze podejście do tego tematu. Niektóre, takie jak Tesla, produkują pojazdy elektryczne zaprojektowane od początku jako pojazdy elektryczne, a inne, np. tytułowy Kreisel Electric, parają się przekształcaniem obecnych pojazdów i montowaniem w nich zestawów baterii i silników elektrycznych.


Najnowsze dzieło start-upu to wóz strażacki oparty o Mercedesa Sprintera, stworzony przy współpracy z firmami Rosenbauer oraz LINZ AG. W pojeździe zamontowano ważące 620 kg baterie o pojemności 86 kWh. Pozwolą one na przejechanie około 160 km na jednym ładowaniu. Napęd realizowany jest za pomocą silnika z magnesami trwałymi o mocy 120 kW.

Elektryczny wóz strażacki Kreisel Electric można ładować bezpośredni "z gniazdka" lub korzystając z szybkiej ładowarki DC typu CCS.

CEO firmy uważa, że elektryfikacja takich pojazdów ma największy sens. Wykorzystywane są one sporadycznie i na niewielkich odległościach. Służą do poruszania się po mieście lub wokół niego w przypadku aglomeracji wiejskich. Wyjeżdżają tylko na zgłoszenia i zazwyczaj jest to maksymalnie kilka lub kilkanaście kilometrów. Takie zelektryfikowane pojazdy można ładować pomiędzy wyjazdami.

Kreisel Electric pokazał już kilka udanych konwersji, m.in elektrycznego Hummera, którego zaprezentował Arnold Schwarzenegger.


Źródło: Electrek