Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Zdaniem wielu naukowców w Układzie Słonecznym istnieje możliwość istnienia drugiej planety podobnej do Ziemi

Kosmos: Zdaniem wielu naukowców w Układzie Słonecznym istnieje możliwość istnienia drugiej planety podobnej do Ziemi

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Astronomical Journal w zewnętrznym Układzie Słonecznym może istnieć druga planeta podobna do Ziemi.

Jego istnienie mogłoby zrewolucjonizować teorie dotyczące powstawania Układu Słonecznego. Zdaniem wielu badaczy, autorów artykułu naukowego Opublikowano w czasopiśmie astronomicznymZdecydowanie sugeruje się istnienie dziewiątej planety, podobnej wielkości do Ziemi, w zewnętrznym Układzie Słonecznym.

Artykuł naukowców zajmujących się kosmosem skupia się na Pasie Kuipera, obszarze w kształcie dysku położonym poza orbitą Neptuna w zewnętrznym Układzie Słonecznym, w którym znajduje się kilka planet karłowatych, z których najsłynniejszą jest Pluton.

Obiekty transneptunowe są niezbędne do odkrycia

Według tych badaczy w regionie tym znajduje się wiele tak zwanych obiektów transneptunowych, z których jeden został odkryty przez astronoma Michaela Browna w 2003 roku: Sedna, czerwony obiekt kulisty, który obraca się wokół własnej osi w ciągu około czterdziestu dni ziemskich.

Sedna od dawna była uważana za potencjalną planetę i według autorów artykułu mogłaby stanowić dowód na istnienie planety o rozmiarach podobnych do Ziemi.

Artykuł rozwija tę teorię, pokazując, że orbita Sedny, a także orbita innych obiektów poneptunowych – z których część leży poza wpływem grawitacyjnym Neptuna – byłaby powiązana z możliwą obecnością Neptuna. Rozmiar gruntu.

Istnienie zostanie potwierdzone w przyszłości

Według kilku symulacji przeprowadzonych przez zespół badawczy, o których mowa w artykule, potencjalna planeta byłaby od 1,5 do 3 razy większa od Ziemi i znajdowałaby się w odległości od 250 do 500 Ziemia-Słońce od Słońca. Dla przypomnienia, odległość między Ziemią a Słońcem wynosi średnio 149 milionów kilometrów.

„Spodziewamy się planety podobnej do Ziemi i kilku obiektów trans-Neptuna na specjalnych orbitach w zewnętrznym Układzie Słonecznym” – napisali Patrick Sofia Likoka i Takashi Ito z Uniwersytetu Kindai i Japońskiego Obserwatorium Astronomicznego. Dodali także: „Wyniki scenariusza dotyczącego planet Pasa Kuipera potwierdzają istnienie nieodkrytej wcześniej planety w zewnętrznym Układzie Słonecznym, a także przewidują istnienie nowych populacji obiektów transneptunowych”.

READ  Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną

Według Patricka Sofii Likawki: „Odkrycie jednego lub kilku nowych obiektów transneptunowych może zrewolucjonizować nasze teorie na temat powstawania Układu Słonecznego”. Jednak spowodowałoby to również zmianę klasyfikacji planet, jak miało to miejsce w przypadku zmiany statusu Plutona na planetę karłowatą w 2006 roku.