Konie potrafią rozpoznawać ludzkie emocje

Przeprowadzone na Uniwersytecie Hokkaido badania dostarczyły dowodów na to, że konie rozpoznają mimikę twarzy oraz barwę głosu, dzięki czemu są w stanie rozpoznać ludzkie emocje, niezależnie od tego, czy dana osoba jest znajoma, czy też nie.

Dla wielu osób fakt, że konie są zwierzętami niezwykle towarzyskimi i na swój sposób inteligentnymi nie jest żadnym zaskoczeniem. Szczególnie jeśli mają kontakt z tymi zwierzętami codziennie. Jednak dopiero teraz zdolność koni do rozpoznawania emocji została udowodniona naukowo. Badania wykazały, że zwierzęta te posiadają wysokie zdolności komunikacyjne i potrafią odczytać emocje za pomocą odczytywania mimiki twarzy i rozpoznawania barwy głosu.

Badania zostały przeprowadzone pod przewodnictwem Ayaka Takimoto z Uniwersytetu Hokkaido oraz Kosuke Nakamura i Toshikazu Hasegawa z Uniwersytetu w Tokio. Naukowcy starali się dowiedzieć, czy konie postrzegają emocje ludzkie w sposób interdyscyplinarny, łącząc mimikę twarzy i ton głosu. Sprawdzali również, czy znajomość konia z osobą wpływa na jego percepcję. Na specjalnie przygotowanym ekranie przedstawiano koniom obraz przedstawiający twarz szczęśliwą lub złą, a następnie emitowany był wcześniej nagrany głos ludzki - chwalący lub straszący - z głośnika umieszczonego za ekranem. Czasem wartości emocjonalne mimiki i tonu głosu były dopasowane, a czasem przeciwnie.

Zdjęcie wykonane przez Kosuke Nakamura w trakcie eksperymentu

Wyniki eksperymentu wykazały, że konie reagowały na głosy od 1,6 do 2,0 razy szybciej, gdy wartości emocjonalne mimiki i tonu głosu się nie zgadzały, niezależnie od znajomości osoby przedstawionej na obrazie. Ponadto, konie patrzyły na mówcę 1,4 razy dłużej, gdy wartości emocjonalne mimiki i tonu głosu się nie zgadzały, ale osoba przedstawiona na obrazie była znajoma. Wyniki te sugerują, że konie integrują ludzką mimikę twarzy i barwę głosu w celu postrzegania ludzkich emocji, dlatego też wykazały nieoczekiwaną reakcję, kiedy usłyszały głos ludzki, którego wartość emocjonalna nie była zgodna z ludzką mimiką twarzy.

Naukowcy są przekonani, że badania mogą przyczynić się do zrozumienia w jaki sposób ludzie i zwierzęta im towarzyszące wysyłają i odbierają sygnały emocjonalne w celu pogłębienia naszych relacji. Może to w przyszłości pomóc w nawiązaniu lepszych relacji, które koncentrować się na będą na dobrym samopoczuciu zwierząt.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Hokkaido University