Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy i jak będziemy obserwować „kometę stulecia” w najbliższy weekend?

Kiedy i jak będziemy obserwować „kometę stulecia” w najbliższy weekend?

W momencie odkrycia uważano ją za kometę stulecia. Być może będzie to po prostu to, co wydarzyło się w ostatnich dziesięcioleciach. Jednak w nadchodzących dniach kometa C/2023 A3, znana również jako kometa Tsuchenshan-Atlas, powinna być warta szybkiego spojrzenia na niebo.

Kometa Tsuchinshan-Atlas o kryptonimie C/2023 A3 została odkryta w lutym 2023 roku. Była wówczas niezwykle jasna, nawet w dużej odległości od Słońca. W miarę jak będzie coraz bliżej – po raz pierwszy od ponad 80 000 lat – w piątek, 27 września 2024 r. osiągnie perygeum, pokonując około 58 milionów kilometrów od naszego Słońca, co odpowiada odległości dzielącej naszą gwiazdę od Słońca. Planeta Merkury – Zyskał na niej więcej jasnośćjasność. Dlatego cała uwaga jest skupiona na nich.

Przejście komety Tsuchenshan-Atlas

Od 20 września kometa Tsuchinshan-Atlas znów stała się widoczna z naszej planety – po przejściu „bardzo blisko” naszego Słońca.Półkula południowaPółkula południowa. A teraz ona też jestPółkula północnaPółkula północna. Z Francji będzie można go obserwować przez kilka dni, od najbliższej soboty 28 września do środy 2 października 2024 r. O świcie nad wschodnim horyzontem. Tylko w prawo Konstelacja LwaKonstelacja Lwa. Ponieważ kometa będzie bardzo blisko Słońca. To również komplikuje jego obserwację. Kometa pozostanie nisko nad horyzontem – około 2 do 3 stopni wysokości o 7 rano czasu paryskiego, mniej niż cal wysokości przy wyciągniętym ramieniu – i będzie zasłonięta jasnością świtu. Nadal można to zobaczyć gołym okiem. Oczekiwania opierają się na: a ogromogrom od 3 do 0 (Gwiazda polarnaGwiazda polarna Jego rozmiar wynosi około 2).

Na początku października kometa C/2023 A3 będzie trudna do zobaczenia. Ponieważ przejdzie między Ziemią a Słońcem. Jeśli jednak przetrwa tę podróż, powinna pojawić się ponownie 10 października, zaraz po przejściu najbliżej naszej planety. Tym razem wieczorem. I w stronę zachodniego horyzontu. W Konstelacja PannyKonstelacja Panny. To tutaj powinno być najbardziej ekscytująco. Jego jasność może spaść do -5, co czyni ją jaśniejszą niż… WenusWenus ! To tylko do 14 października. Pozostanie widoczny przez kilka dni później, ale szybko straci swoją jasność.

Gołym okiem, lornetką czy wirtualnie Kometa C/2023 A3 nie powinna Ci umknąć

To, co będziesz mógł dokładnie zobaczyć, to niewątpliwie głowa komety Tsuchenshan-Atlas. Jasny punkt otoczony kulą z rozłożystymi włosami. Aby zobaczyć ogon komety, musisz znaleźć najciemniejsze i możliwie najczystsze niebo. Opierał się na tym, że kometa zyskała nieco większą jasność. Lornetka, czy jakkolwiek to nazwiemy oczyoczy sowa „ Pomoże ci to bardziej cieszyć się przedstawieniem. W teleskopteleskopOczywiście ujawni się mnóstwo szczegółów. Podobnie jak różnice światłoświatło Na liście oczekujących.

Projekt wirtualnego teleskopuPo raz kolejny tych, którzy nie będą mieli okazji cieszyć się spektaklem na łonie natury, zapraszamy na przeżycie przelotu komety C/2023 A3 jak najbliżej Słońca w najbliższą sobotę, 28 września, od godz. 6:00.