Kepler zaobserwował nietypową supernową

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Australii zostały skupione wokół gwiazdy, która w chwili śmierci była otoczona przez gęsty “kokon” gazu i pyłu. Gdy dużych rozmiarów gwiazda kończy swój żywot, potężna eksplozja wyrzuca gwiazdowy materiał w przestrzeń kosmiczną. Podobnie było i tym razem, ale fakt, że gwiazda posiadała nietypowe otoczenie sprawił, iż naukowcy postanowili się jej bliżej przyjrzeć.

W omawianym przypadku, gdy ogromne ilości energii supernowej zostały uwolnione, na swojej drodze w głęboki kosmos spotkały swego rodzaju skorupę gazu i pyłu. Niemal cała uwolniona podczas eksplozji energia kinetyczna natychmiast zamieniła się w światło. Wydarzenie trwało przez zaledwie kilka dni. Naukowcy informują, że śmierć gwiazdy była około 10 razy szybsza niż w przypadku typowej supernowej. Taki rodzaj szybkiej supernowej jest rzadkim zjawiskiem, znanym w naukowym świecie jako FELT (fast-evolving luminous transient). Ze względu na ich krótki czas trwania, naukowcy nie wiedzą zbyt wiele na ich temat, w przeciwieństwie do tradycyjnych supernowych.

Przygotowana przez NASA wizualizacja supernowej:

Modele wykorzystywane do analiz supernowych, nie są w stanie dokładnie wytłumaczyć gwałtownej ewolucji FELT. Badacze posiadają jednak asa w rękawie, jakim jest kosmiczny teleskop Kepler. Może on wykonywać precyzyjne pomiary nagłych zmian w świetle gwiazd, umożliwiając astronomom stworzenie nowego modelu, specjalnie na potrzeby FELT, o czym informują australijscy badacze. Przeprowadzone przez nich analizy opisują FELT jako nowy rodzaj supernowej, charakteryzujący się krótkim i jasnym impulsem w jej otoczeniu.

Prace rzucają również nowe światło na cykl życia gwiazd oraz na to, jak gwałtowne eksplozje, takie jak ta, mogą oddziaływać na planety okrążające tego typu gwiazdy. Na kwiecień tego roku planowany jest start misji TESS, która będzie następcą misji Kepler. Naukowcy wiążą z nową misją wielkie nadzieje. Sądzą, że pozwoli im ona odkryć o wiele więcej podobnych zjawisk i lepiej zrozumieć zjawisko FELT.

Źródło: space.com