Ten tekst pochodzi z Courrier de l’économie. subskrybować, Kliknij tutaj.
W zeszłym tygodniu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała dossier Roczna analiza kanadyjskiej gospodarki. Raport zawiera specjalny rozdział oceniający postępy Kanady w dążeniu do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Wyskoczył wykres. Pokaż ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez kanadyjską gospodarkę na każdego wyprodukowanego dolara bogactwa. Kanada okazała się tam najgorszym krajem w klubie krajów rozwiniętych obok Australii, daleko w tyle za gospodarkami znanymi z pobłażliwości ekologicznej, takimi jak jej amerykański sąsiad czy Polska.
Przejeżdżając przez Ottawę, aby przedstawić raport swojej organizacji, pełniący obowiązki głównego ekonomisty OECD, Alvaro Pereira, starał się znaleźć w Kanadzie okoliczności łagodzące.
Uznano, że „surowe zimy” i „duże odległości” do pokonania „częściowo wyjaśniają zakres zapotrzebowania na energię”. Ponadto „niełatwo jest opracować skuteczną politykę klimatyczną w kraju federalnym, w którym koszty i możliwości związane z przejściem na zieloną energię na dużą skalę prawdopodobnie rozkładają się nierównomiernie” między, na przykład, zachodnie prowincje, które produkują duże ilości ropy i gazu Naturalny, bogaty w hydroelektrownie Quebec. W rzeczywistości emisja gazów cieplarnianych na mieszkańca Quebecu jest dwa razy niższa, a nawet w Ontario, niż średnia kanadyjska i sześć razy niższa niż w Albercie czy Saskatchewan.
ale dobry. Szwedzka i duńska klasa wyższa również wiedzą, czym jest zima. Stany Zjednoczone to także duży kraj i niełatwo nim rządzić. Ponadto Kanada ma tę znaczącą przewagę, że ma dostęp do ogromnych zasobów energii wodnej, co pomaga jej uzyskać dwie trzecie swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z energii odnawialnej, w przeciwieństwie do innych krajów osiągających słabe wyniki w Australii (27%) i Korei Południowej (7%). ). i ponownie Polska (18%) czy Stany Zjednoczone (21%).
Ale nie wszystko jest czarne, jak podkreśla Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Kanada przyjęła nowy plan klimatyczny, którego celem jest przyspieszenie przejścia do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Obejmuje on ustalanie cen emisji dwutlenku węgla, które na poziomie 170 CAD za tonę w 2030 r. pomogą jej osiągnąć cele. Znaczna część pracy nad redukcją emisji musi pochodzić z wydobycia ropy i gazu, które odpowiadają za jedną czwartą emisji. Sektor transportu również będzie musiał radzić sobie znacznie lepiej, co stanowi mniej więcej taką samą kwotę zobowiązań Kanady. Nawet więcej, proporcjonalnie do wielkości gospodarki, niż w Stanach Zjednoczonych. Konieczne będzie jednak podjęcie dodatkowych wysiłków w zakresie efektywności energetycznej budynków.
Rzeczywiście, podsumowuje OECD, Kanada nadal musi „osiągnąć znaczne oszczędności energii i podjąć dalekosiężne działania”, jeśli ma mieć nadzieję na osiągnięcie swoich celów klimatycznych.
Zobaczmy na filmie
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce