Japońska sonda Hayabusa 2 zaobserwowała planetoidę Ryugu

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) poinformowała o zaobserwowaniu przez sondę Hayabusa 2 swojego celu, którym jest planetoida Ryugu. Ciało niebieskie zostało odkryte po raz pierwszy w 1990 roku w ramach projektu LINEAR. Obiekt należy do grupy planetoid bliskich Ziemi i okrąża Słońce w czasie 1 roku i 109 dni. Sonda Hayabusa 2 ma za zadanie dotarcie do planetoidy, zbadanie jej oraz pobranie próbek (około 10 gram) i dostarczenie ich na naszą planetę. Hayabusa 2 kontynuuje japońskie badania planetoid, które zapoczątkowane zostały zakończoną sukcesem misją sondy Hayabusa.

Poniżej możemy zobaczyć serię dziewięciu zdjęć udostępnionych przez Japońską Agencję Kosmiczną. Obrazy wykonane zostały za pomocą kamery nawigacyjnej umieszczonej na pokładzie sondy Hayabusa 2. Planetoida Ryugu widoczna jest jako jasna kropka w pobliżu centrum, która delikatnie przesuwa się z lewej do prawej strony. Pozostałe obiekty pojawiające się i znikające pomiędzy klatkami, to nic innego jak szum obrazu.

Odległość dzieląca sondę Hayabusa 2 i planetoidę wciąż jest jednak ogromna. Wynosi ona około 1,3 miliona kilometrów. Jeśli pozostała część lotu przebiegnie bez problemów, sonda dotrze do Ryugu już w lipcu, gdzie przez półtora roku będzie badała cel swojej misji. Następnie, na 2019 rok planowane jest opuszczenie planetoidy i powrót sondy z pobranymi próbkami na Ziemię.

Powód, dla którego już teraz wykonano zdjęcia planetoidy Ryugu jest szczególny. Sonda musi utrzymywać panele słoneczne zorientowane w kierunku Słońca. Kamery umieszczone na pokładzie Hayabusa 2 skierowane są zaś w przeciwnym kierunku, a kontrolerzy nie chcą dokonywać większych zmian w kwestii ukierunkowania sondy. Doskonały moment na próbę sfotografowania Ryugu miał miejsce w chwili, gdy sonda przeleciała dokładnie pomiędzy Słońcem a planetoidą, co miało miejsce 26 stycznia 2018 roku.

Japońska Agencja Kosmiczna podzieliła się również grafiką, która przygotowana została specjalnie na tą okazję. Możemy się dzięki niej dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy na temat przebiegu misji sondy Hayabusa 2. Warto również przypomnieć, że w sierpniu tego roku amerykańska sonda OSIRIS-REx dotrze do asteroidy Bennu, której próbki również zostaną pobrane i dostarczone na naszą planetę 24 września 2023 roku. Eksploracja drobnego, kosmicznego gruzu stała się w ostatnim czasie dużo bardziej popularna. Głównie za sprawą potencjalnych złóż drogocennych minerałów, z których mogą być zbudowane owe obiekty.

Źródło: planetary.org