Japońska sonda Hayabusa 2 dotarła do asteroidy Ryugu

Zbudowana przez Japońską Agencję Kosmiczną sonda Hayabusa 2, przed dwoma dniami dotarła do asteroidy Ryugu, której to próbki mają zostać przez pojazd kosmiczny pobrane, a następnie dostarczone na powierzchnię naszej planety.

Asteroida Ryugu jest asteroidą z grupy Apolla (grupa planetoid bliskich Ziemi), która okrąża naszą planetę w ciągu 1 roku i 109 dni w średniej odległości 1,19 jednostki astronomicznej. Jedna jednostka astronomiczna odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Nazwa “Ryugu” pochodzi od japońskiego słowa Ryūgū-jō, nazwy podwodnego pałacu władcy mórz w jednej z japońskich legend.

Hayabusa 2 wystartowała 3 grudnia 2014 z kosmodromu Tanegashimana na pokładzie japońskiej rakiety nośnej H-IIA. Podczas podróży do asteroidy Ryugu, sonda pokonała wiele milionów kilometrów wliczając w to przelot obok Ziemi w dniu 3 grudnia 2015 roku. Obecnie sonda znajduje się około 20 kilometrów ponad powierzchnią Ryugu.

Asteroida Ryugu widziana przez sondę Hayabusa 2

Analiza fragmentów starej, bogatej w węgiel Ryugu może zapewnić naukowcom lepszy wgląd w przeszłość Układu Słonecznego i historię powstania życia. Próbki mogą pomóc w potwierdzeniu, czy asteroidy zawierają prosty cukier zwany rybozą, który jest niezbędnym składnikiem chemicznym w komórkach każdego ziemskiego organizmu. Istnieje możliwość, że ryboza przybyła na Ziemię z innego miejsca w kosmosie, a nie formowała się tutaj sama.

Samo pobranie próbek przeprowadzone zostanie w bardzo interesujący sposób. Na pokładzie sondy znajduje się mały impaktor, który zostanie wystrzelony z użyciem materiałów pirotechnicznych, tak aby utworzyć mały krater na planetoidzie. Sonda następnie pobierze próbki materii wyrzuconej spod powierzchni planetoidy. Masa pobranych próbek ma wynieść około 10 gramów. Oprócz tego, Hayabusa 2 pozostawi na powierzchni asteroidy Ryugu mały lądownik MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout), który zaprojektowany został Niemiecką Agencję Kosmiczną. Jego zadaniem będzie zaprezentowanie zdolności do poruszania się po powierzchni asteroidy.


Źródło: sciencenews.org