Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Japońscy badacze stworzyli żywą skórę, która wywołuje uśmiech robotów

Japońscy badacze stworzyli żywą skórę, która wywołuje uśmiech robotów

Obrazy tych futurystycznych twarzy stanowią ogromny postęp technologiczny w sektorze biorobotyki hybrydowej.

Zwiotczała, różowa twarz, wyłupiaste oczy i nierozpoznawalny uśmiech. Jeśli ta dziwna wizja, delikatnie mówiąc, nic dla ciebie nie znaczy, w ostatnich dniach szeroko rozpowszechniła się w prasie i sieciach społecznościowych. Źródłem tej obsesji jest klip wideo opublikowany na stronie magazynu Raporty komórek Nauki fizyczne. Widzimy twarze robotów o skórze podobnej do ludzkiej i zaprojektowane z cechami do niej zbliżonymi.

„Prototyp bardziej przypomina Haribo niż człowieka”.Komentarze np BBC. Omawiana gra, wydana w 2018 roku, poruszała kwestie etyczne stojące za tworzeniem urządzeń z Androidem coraz bardziej przypominających ludzi.

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego zaprojektowali skórę z kolagenu i elastyny, aby nadać robotom ludzki wygląd.
Raporty komórek Nauki fizyczne

Technologia ta, godna filmu science fiction, powstała w Japonii dzięki badaczom z Uniwersytetu Tokijskiego. Aby uczynić roboty bardziej humanitarnymi niż kiedykolwiek wcześniej, opracowano prototyp skóry komórkowej stworzonej w laboratorium. Składa się z kolagenu i elastyny, na które pozwala niewielka tkanka łączna „Płynna mimika i ruchy ciała”, Możemy przeczytać w gabinecie. Tekstura jest w stanie całkowicie pokryć struktury 3D.

Skóra, która się regeneruje

W ten sposób wspomniana skórka, umieszczona na animowanej twarzy, może się uśmiechać, co pokazano na filmie. „Zainspirowani tym uśmiechniętym ruchem generowanym przez działanie mięśnia jarzmowego większego, stworzyliśmy robotyczną twarz pokrytą odpowiednikiem skóry właściwej i warstwą silikonu połączoną suwakiem za pomocą perforowanych kotwic”.Naukowcy szczegółowo opisują swoje badania. Ruch ślizgowy może odkształcić warstwę silikonu, tworząc uśmiechniętą minę.

Co więcej, ten nowy typ skóry właśnie to potrafi „aby odnowić”– zauważają naukowcy. Ponieważ po nałożeniu żelu na strukturę 3D, następuje jego perforacja w celu naprawy dziur. Które następnie wypełnia się kolagenem, który pozwala na tę ważną regenerację. „W przeciwieństwie do innych materiałów samonaprawiających się, które wymagają ciepła lub ciśnienia w celu stymulacji przyczepności na uszkodzonych powierzchniach, ten neutralizator może regenerować defekty poprzez proliferację komórek bez żadnego bodźca”.Potwierdza to kierownik badania, profesor Shuji Takeuchi. Według tego ostatniego wykorzystanie tego modelu mogłoby znaleźć zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i ortopedii.

READ  Tomb Raider, Persona i Splatoon powracają na PlayStation... oto 5 gier na PS4, które warto obejrzeć w lutym 2024 r.