Uczucie upadku, gdy zasypiasz, jest jak mały szok, tak samo jak wtedy, gdy chodzimy i popełniamy błąd podczas chodzenia, bo źle obliczyliśmy dystans. Chociaż jest to normalne, wiele osób może odczuwać strach, a nawet panikę. Tak naprawdę w skrajnych przypadkach, gdy szok jest bardzo silny lub gwałtowny, osoba budzi się całkowicie i już nie zasypia.
Trauma, która nas budzi: dziedzictwo naszych przodków?
Uczucie spadania podczas snu klasyfikowane jest jako „drżenie” i w niektórych przypadkach mogą mu towarzyszyć halucynacje wzrokowe, co czyni je jeszcze bardziej niepokojącym. Szacuje się, że 70% ludzi doświadcza tego uczucia stosunkowo często, gdy mają zasnąć, choć wielu tego nie pamięta.
Ten uraz zwykle pojawia się, gdy mięśnie, prawie zawsze mięśnie nóg, kurczą się zbyt szybko, mimowolnie, coś podobnego do tego, co dzieje się, gdy doświadczamy naciągnięcia lub skurczu mięśni.
Proces związany z potrzebą bezpieczeństwa
Jedna z teorii próbująca wyjaśnić to zjawisko wykorzystuje ewolucyjny punkt widzenia. Z tej perspektywy ruchy i doznania, które powodują to nagłe przebudzenie, posłużą nam do monitorowania naszego otoczenia po raz ostatni, aby upewnić się, że naprawdę jesteśmy w bezpiecznym miejscu. Pomaga nam w ten sposób uniknąć zapadnięcia w głęboki sen w niebezpiecznym miejscu tylko dlatego, że pokonaliśmy zmęczenie.
Otrzymuj najświeższe informacje natychmiast na naszym kanale Telegram, będziemy Cię na bieżąco informować o najnowszych istotnych wydarzeniach.
Z drugiej strony, zdaniem ewolucjonistów, nasi przodkowie również używali wibracji do sprawdzania stabilności pozycji, jaką przyjmowali podczas snu. W praktyce był to starożytny mechanizm, który pozwalał nam zadbać o to, aby tuż przed zaśnięciem przyjąć silną i stabilną postawę, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Mózg całkowicie się oddziela
Jednak ostatnio, wraz z postępem, jaki dokonał się w dziedzinie neurologii, pojawiła się inna teoria, która stara się wyjaśnić drżenie koni w mózgu.
Neuronaukowcy uważają, że te ruchy są jedynie sygnałem, że nasz system fizjologiczny ustępuje miejsca senowi. Tak naprawdę, gdy śpimy, w ramach środków ostrożności w organizmie pojawia się paraliż, zwany „paraliżem sennym”. Podczas snu REM, najgłębszego etapu, kiedy śnimy, mózg „odłącza się” od głównych grup mięśni, więc nie możemy naśladować ruchów, które wykonujemy podczas snu i zrobić sobie krzywdę.
Dlatego uczucie spadania i te spastyczne ruchy będą sygnałem, że przechodzimy od aktywnej kontroli mięśni do stanu całkowitego relaksu.
Czynniki zwiększające poczucie upadku i nagłego przebudzenia
Istnieją jednak również pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko intensywniejszego doświadczenia lub odczuwania tych drżeń.
– Brak regularnego harmonogramu snu lub kładzenie się spać z nadmiernym zmęczeniem.
– Nadmierne spożycie używek, takich jak kawa, zwłaszcza pod koniec dnia, a także intensywna aktywność fizyczna w nocy.
– Zakłócenia ze strony bodźców zewnętrznych, takich jak światło lub dźwięk, gdy mamy wejść w najgłębszą fazę snu.
Ciało relaksuje się szybciej niż mózg
We wszystkich tych przypadkach nasz sen zostaje przerwany i rozwija się nieregularny rytm, w wyniku którego organizm wchodzi w fazę REM, zanim będzie gotowy, co może powodować uczucie drgania lub opadania. W rzeczywistości silne drżenie występuje częściej, gdy dana osoba śpi. W praktyce nasz organizm śpi tak szybko, że mózg nie jest w stanie nadążać za jego rytmem i przechodzić przez poszczególne etapy snu, powodując swoiste „zwarcie”.
Należy zaznaczyć, że chociaż tego typu drżenie jest normalnym zjawiskiem podczas snu i ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, może stać się uciążliwe zarówno dla osoby na nie cierpiącej, jak i dla osoby śpiącej obok niej. W takich przypadkach zaleca się konsultację ze specjalistą ds. snu, gdyż może wystąpić inna przypadłość, np. bezdech senny czy zespół niespokojnych nóg.
Jako niezależne media Presse Santé potrzebuje Waszej pomocy. Wesprzyj nas, obserwując nas i dodając nas do zakładek w Google News. Dzięki !
* PRESSE SANTÉ stara się przekazywać wiedzę zdrowotną w przystępnym dla każdego języku. Podane informacje w żadnym wypadku nie mogą zastąpić porady pracownika służby zdrowia.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!