Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak wyjąć zatyczkę do uszu?  Objawy i wskazówki

Jak wyjąć zatyczkę do uszu? Objawy i wskazówki

Blokada woskowiny (lub woskowiny) jest powszechna w uchu i może wynikać z nadużywania wacików bawełnianych. Jak to usunąć? Pojedynczy ? Kiedy konsultujesz się z laryngologiem? Zdjęcia, objawy, rozwiązania …

Nazywa się to normalnie Zatyczka do woskowiny. Woskowina to nagromadzenie Żółtawy tłusty „wosk”. Kto może Zatrzymuję ucho i promowanie infekcji. „Jest tak, jakbyś go nosiła zatyczka do uszu– podsumowuje dr Nils Morel, otolaryngolog i prezes Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Specjalistów Otolaryngologii i Chirurgów Szyjki macicy, z którym rozmawialiśmy. Co to jestObjawy wtyczki w uchu ? Czy strchodzę sam ? Jeśli nie, jak można go usunąć? Naturalnie?

Co to jest korek woskowinowy?

Woskowina jest tłustą, przypominającą wosk, żółtą substancją znajdującą się w uszach. „Odgrywa rolę ochronną dla ucha. Jego oleista i woskowata natura chroni ucho przed wodą, zatrzymując kurz i inne ciała obce”., od samego początku identyfikuje dr Nils Morel. Nawilżając błonę bębenkową, woskowina pozwala jej chronić się przed agresjami zewnętrznymi i zapewniać jej funkcję przenoszenia dźwięku. Składa się z wydzielin gruczołów łojowych i śluzowych, martwych komórek skóry i kurzu. Woskowina wypływa z kanału słuchowego w normalny sposób, ale gdy jest bardzo gęstagromadzi się i ostatecznie tworzy tak zwaną wtyczkę.

Obraz korka woskowiny © ap4iwka1 – 123RF

Czyszczenie kanału słuchowego: U zdecydowanej większości ludzi woskowina nie stanowi problemu i Wejście do przewodu słuchowego można czyścić maksymalnie raz w tygodniuużywając bawełnianego wacika lub małej skrobaczki (bez wpychania jej, przyp. red.).

Skonsultuj się z otolaryngologiem. Osoby, które nie mają szczęścia do samooczyszczającego się przewodu słuchowego, będą musiały udać się do lekarza w celu usunięcia nagromadzonej woskowiny. Sytuacje mogą być bardzo zróżnicowane i nie ma uniwersalnej zalecanej metody. zauważa dr. Smardz. Aby usunąć korek, otolaryngolog może użyć:

  • Mały odkurzacz
  • szczypce
  • haki
  • z Curetów
  • Z punktu widzenia pod mikroskopem
  • Ceruminolityki (Cerulyse®, Doculyse® itp.)
  • Umyć kanały irygacyjne
READ  Gorączka denga wykryta w Rhone: operacja przeciw komarom zaplanowana na środę wieczorem

Jakie są objawy korka woskowinowego?

Objawy spowodowane zatyczką woskowiny to:

  • Uczucie blokady lub uczucie waty w uszach
  • brzęczenie
  • szum w uszach
  • Czasami utrata słuchu (umiarkowana i postępująca)

Objawy te nie zawsze ograniczają się do korka woskowinowego i mogą również powodować infekcję ucha. Należy zasięgnąć porady lekarza.

Jako środek ostrożności należy zapobiegać przedostawaniu się wody do ucha.

Jakie są przyczyny korka woskowinowego?

Wilgotność i pływanie: Latem woskowina może pęcznieć z powodu wilgoci, która zatyka ucho i może prowadzić do infekcji.wyjaśnia dr Nils Morel.

Jakość woskowiny z Może wpływać na powstawanie chodaków. „Różni się to w zależności od osoby. Niektórzy mają bardzo suchą woskowinę, a inni błotnistą” Identyfikuje ucho, nos i gardło.

Obecność egzemy ucha Może również zmieniać wygląd woskowiny i prowadzić do powstawania zatyczek.

► Nieprawidłowości przewodu słuchowego (zapalenie ucha zewnętrznego, włosy w przewodzie słuchowym itp.).

Częste czyszczenie kanału słuchowego za pomocą wacików Pobudza produkcję woskowiny i uciska ją na dnie przewodu słuchowego.

„W profilaktyce czasami konieczne będzie zapobieganie przedostawaniu się wody do ucha i zapobieganie zatrzymywaniu się woskowiny w słuchawkach / zatyczkach do uszu / wacikach… Co do reszty, jest to kwestia kształtu ucha i jakości woskowiny: niektórzy ludzie mają „idealny” przewód słuchowy. Inni mają kształt, który prowadzi do gromadzenia się woskowiny. wyjaśnia dr Morell. I trudno coś z tym zrobić!

Przypomnijmy sobie instrukcję używania wacików: „Nie jest stworzony, aby dostać się do kanału, ale oczyścić krawędzie i usunąć to, co widzisz. W przeciwnym razie ryzykujesz podrażnienie, a nawet uszkodzenie błony bębenkowej” – mówi. I ostrzega.

Podziękowania dla dr Nielsa Morela, laryngologa i prezesa Krajowej Federacji Otolaryngologii, Chirurgów Szczękowo-Twarzowych (SNORL).