Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak narodziła się idea ciemnej energii?

Jak narodziła się idea ciemnej energii?

W kosmologii pojawiły się dwa problemy i nikt nie jest w stanie przewidzieć wstrząsów pojęciowych, do jakich mogą one doprowadzić. Oba odnoszą się do inwentarza materialnego i zawartości energetycznej wszechświata: odkryto, że duża część jest zupełnie nieznanej natury! Jednak zgodnie z ogólną teorią względności to zawartość wszechświata determinuje jego ewolucję, czyli to, co wydarzy się w przyszłości, ale także to, czym był w przeszłości, w tym w przeszłości. … Dlatego fizycy od kilku lat mówią o „ciemnej materii” i „ciemnej energii”…

Ekspansja wszechświata przyspiesza od kilku miliardów lat

Dzisiaj porozmawiajmy o ciemnej energii. Dwadzieścia lat temu astrofizycy zdali sobie sprawę, że wszechświat się rozszerza w fazie przyspieszenia przez kilka miliardów lat. Co to znaczy? W procesie ekspansji grawitacja, która zawsze jest atrakcyjna, działa jak hamulec: ma tendencję do zbliżania do siebie masywnych obiektów, więc materia może tylko spowolnić ekspansję. Ale pomiary pokazują, że inny proces przeciwdziała temu, działając jako akcelerator. To było tak, jakby jakiś rodzaj antygrawitacji przejął przestrzeń, powodując, że przestrzeń rozszerza się coraz bardziej i stale zwiększa swoją prędkość ekspansji.

Co napędza to przyspieszenie? Wspomniano o kilku utworach, ale nic nie jest potwierdzone. Fizycy ostrożnie mówią o tajemniczej energii, którą określają mianem „ciemnej”, z jednej strony dlatego, że nie możemy jej zobaczyć, az drugiej strony dlatego, że nie są świadomi jej prawdziwej natury. Najodważniejsi stawiali jednak pewne hipotezy. Ciemna energia może być „stałą kosmologiczną”, która ma smak, kolor i zapach, bez możliwości udowodnienia, że ​​pierwsza jest zmieszana z drugą. Parametr ten, wprowadzony przez Einsteina w 1917 roku, odpowiada rodzajowi odpychania przestrzeni do siebie. (…)

READ  Szczepienia przeciwko Covid-19: wszystko, co musisz wiedzieć o nowej kampanii rozpoczynającej się w poniedziałek 15 kwietnia

Cały felieton można odsłuchać klikając na górze strony. Historia, ekonomia, nauki ścisłe, filozofia, historia sztuki…

Słuchaj i subskrybuj podcast „Why How”. ; Najlepsi eksperci odpowiadają na wszystkie pytania, których nie odważyłbyś się zadać.