Hyundai zaprezentował elektrycznego SUVa z zasięgiem 470 km

Koreański producent samochodów zaprezentował właśnie swój najnowszy elektryczny model kompaktowego SUV'a - Kona Electric. Udostępnił także jego dokładną specyfikację.

Nowa Kona Electric będzie oferowana w dwóch wariantach: "Short-range" oraz "Long-range". Obie wersje będą się różniły nie tylko pojemnością akumulatorów wpływającą na zasięg auta na jednym ładowaniu.

Wersja "krótkozasięgowa" posiadać będzie akumulator o pojemności 38,2 kWh, co pozwoli przejechac ok 300 km na jednym ładowaniu. Wersję tę będzie napędzał synchroniczny silnik z magnesami stałymi o mocy 99 kW. Wygeneruje on 395 Nm momentu obrotowego i pozwoli rozpędzić auto maksymalnie do 167 km/h.

Wersja z większym akumulatorem będzie miała pojemność 64 kWh, co pozwoli przejechać nawet 470 km bez potrzeby ładowania. Będzie także posiadała potężniejszy silnik o mocy 150 kW, który rozpędzi samochód do 100 km/h w 7,6 sekundy. Wersja podstawowa będzie się do tej prędkości rozpędzała przez 9,3 sekundy. Obie wersje będą miały identyczną prędkość maksymalną.

Zarówno wersja z mniejszą, jak i większą baterią będą posiadały wbudowaną ładowarkę o mocy 7,2 kW, która pozwoli ładować samochód korzystając z typowego gniazda elektrycznego dostępnego w każdym garażu. Samochód będzie miał jednak możliwość skorzystania z szybkiej ładowarki prądu stałego o mocy nawet 100 kW.

Parametry zaprezentowane przez Hyundaia oparte są o badania Europejskiej Komisji wykorzystującej cykl WLTP, którego wyniki z założenia mają znacznie lepiej odzwierciedlać rzeczywiste osiągi samochodu niż cykl NEDC.

Akumulatory Kona Electric będą ukryte w płycie podłogowej. Producent zdecydował się na użycie litowo-jonowo-polimerowych ogniw. Posiadają one trochę mniejszą gęstość energii niż najpopularniejsze ogniwa litowo-jonowe, ale według niektórych raportów są trochę bezpieczniejsze.

Samochód będzie wyposażony w inteligentne systemy wspomagania jazdy oferowane przez producenta, takie jak aktywny tempomat korzystający z radaru, utrzymywanie toru jazdy, wykrywanie pieszych, system zapobiegania kolizji, wykrywanie przeszkód w martwym polu, wykrywanie zaśnięcia kierowcy i podobne.

Nie są niestety znane oficjalne ceny zaprezentowanego modelu, ale podejrzewa się, że będą się zaczynać od 30000 Euro, czyli ok 125000 zł.

Prezentację Kona Electric można obejrzeć na poniższym filmie:

https://www.youtube.com/watch?8&v=QULqfOPvk9Q

Źródło: Electrek.co