Rosja próbująca zdestabilizować Polskę? Polskie służby specjalne wszczęły w sobotę śledztwo w związku z atakiem na kolejową sieć komunikacyjną, która częściowo „normalizowała” ruch w północno-zachodniej części kraju.
W nocy z piątku na sobotę nieznane osoby przedostały się do sieci łączności radiowej PKP koło Szczecina w północno-zachodniej części kraju, wydając sygnał „stop”, powodując zatrzymanie i opóźnienie około dwudziestu pociągów. Jak podaje PKP, po kilku godzinach ruch przywrócono do normalnego stanu.
Zmobilizowano służby specjalne
Według doniesień mediów, pomiędzy transmisjami sygnału „stop” kolejarze mogli usłyszeć hymn Rosji i przemówienie prezydenta Władimira Putina. Według WiborzaOkoło 22 pracowników kolei usłyszało te nagrania w swoich radiach.
Polska, zagorzały sojusznik Ukrainy, jest dla tego kraju głównym źródłem zachodniej broni. „W tej chwili nie wykluczamy żadnego scenariusza” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik polskich służb specjalnych Stanisław Żarin.
Dodał, że służby specjalne traktują incydent bardzo poważnie. „Wiemy, że od miesięcy trwają próby destabilizacji polskiego rządu” – dodał PAP. „Takie wysiłki Federacja Rosyjska wspólnie z Białorusią podejmuje” – powiedział.
Atak na sieć komunikacyjną „w pewnym sensie zakłócił transport kolejowy” – jak zauważył Stanislav Zarin – „nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia i życia pasażerów (…) i nie stwarza zagrożenia dla transportu kolejowego. Polska”.
W ciągu tygodnia na całej sieci Kolei Polskich doszło do serii wypadków, w tym dwóch wykolejeń pociągów, bez ofiar śmiertelnych. Według rzecznika służb specjalnych „nie ma sygnału”, który pozwalałby powiązać te wypadki z atakiem na sieć komunikacyjną.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE