Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Historyczne przejęcie polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych

Historyczne przejęcie polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych

Qemetica podpisała umowę z amerykańską firmą PPG na przejęcie jej działalności w zakresie produktów krzemionkowych za około 1,2 miliarda złotych (310 milionów dolarów). Polska grupa chemiczna przejmie część aktywów PPG i operacyjną spółkę zależną PPG, co skutkować będzie przejęciem dwóch zakładów (w Stanach Zjednoczonych i Holandii) oraz prawem do prowadzenia działalności produkcyjnej i badawczo-rozwojowej w dwóch innych zakładach w USA. Segment produktów krzemionkowych firmy PPG produkuje i dostarcza produkty z krzemionki strącanej głównym firmom na całym świecie jako dodatki poprawiające wydajność. Krzemionka strącana jest niezbędnym surowcem do produkcji opon, akumulatorów, materiałów wypełniających, „zielonych” materiałów budowlanych i innych materiałów charakteryzujących się stabilnym wzrostem i pozytywnymi perspektywami. Przejęcie biznesu krzemionkowego zwiększy przychody i EBITDA Grupy Qemetica, jednocześnie dywersyfikując asortyment produktów i działalność geograficzną Grupy. To przejęcie jest jedną z największych tego typu transakcji polskiej spółki w Stanach Zjednoczonych.

Zamknięcie transakcji przewidzianej w umowie planowane jest na czwarty kwartał 2024 roku, z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zamknięcia (w tym zgód organów antymonopolowych). Proces uzyskania tych licencji może zająć kilka miesięcy. Transakcja ta jest częścią szerszej strategii rozwoju Qemetica. Wiosną ubiegłego roku Kymtica, ogłaszając plany na lata 2024-2029, wskazała potencjalne przejęcia jako kierunek wzmocnienia grupy i poszukiwania nowych czynników wzrostu.

„Przygotowując się do wzrostu poprzez przejęcie, określiliśmy kryteria rozpoczęcia rozmów z potencjalnymi sprzedawcami. Szukaliśmy firmy, do której moglibyśmy dodać wartość, inwestować i rozwijać się, z siedzibą w USA, ze 100% pakietem kontrolnym, zwiększając naszą wartość. chain Ta transakcja, która spełniła wszystkie wymienione kryteria, oznacza, że ​​po ukończeniu nowej spółki i jej pełnej integracji będziemy bliżej osiągnięcia naszych celów strategicznych: rozwoju innych niż soda kalcynowana źródeł wzrostu, osiągnięcia geografii i rozwoju produktu Kamel Majiczak, dyrektor generalny Qemetica, powiedział: „Pracujemy nad dywersyfikacją i znaczącym rozszerzeniem naszego globalnego zasięgu poprzez przychody z nowych rynków.

READ  Wojna na Ukrainie | „Inżynier” gangu porwań dzieci z Ottawy

Nowa, ósma działalność Kimtica

Transakcja obejmuje zakłady PPG produkujące krzemionkę strącaną w Lake Charles w Luizjanie i Delfzeil w Holandii. Ponadto QEMETICA wynajmie obiekty do produkcji krzemionki oraz obiekty badawczo-rozwojowe w zakładach PPG odpowiednio w Barberton w stanie Ohio i Monroeville w Pensylwanii. Segment produktów krzemionkowych zatrudnia około 400 osób.

Produkcja i sprzedaż krzemionki strącanej będzie ósmą działalnością Qemetica. Nowy dział krzemionki strąconej stanie się drugą co do wielkości działalnością grupy pod względem przychodów. W ramach grupy każda z ośmiu spółek działa niezależnie, zachowując indywidualną odpowiedzialność za produkcję, sprzedaż i logistykę własnej działalności. Strategia Qemetica na lata 2024-2029 zakłada zwiększenie autonomii każdej firmy.

Poszerzenie portfela aktywów Grupy o producenta krzemionki poszerza łańcuch wartości, gdyż Qemetica jest obecnie jednym z największych europejskich dostawców krzemionki – niezbędnego surowca do produkcji krzemionki. Tymczasem krzemian produkowany jest z sody kalcynowanej, której Kymetica jest jednym z głównych producentów w Unii Europejskiej.

Transakcja jest także przykładem integracji pionowej, gdzie jeden podmiot zarządza wieloma etapami łańcucha produkcyjnego. Dzięki temu przejęciu Qemetica będzie w stanie oferować więcej specjalistycznych substancji chemicznych (krzemionki strącanej), których klienci premium używają do wytwarzania produktów końcowych, takich jak nowoczesne „zielone” opony.

„Połączenie podmiotu przejmującego pozwoli nam na dywersyfikację oferty produktowej i ekspansję na nowe rynki geograficzne, a także będzie stanowić krok w kierunku bardziej zrównoważonego podziału źródeł przychodów i zysków w ramach grupy. Jest to druga co do wielkości spółka, a udział przychodów generowanych w Ameryce Północnej przekroczy 10% – mówi Marcin Buziak, CFO Qemetica%, natomiast udział przychodów z Polski spadnie do niecałych 40%.