Historia gadów musi zostać napisana na nowo

Odkryte we Włoszech skamieniałości jaszczurki zwanej Megachirella wachtleri datowane są na 240 milionów lat. Te skamieniałości gadów są aż o 75 milionów lat starsze od tych, które dotychczas były uważane za najstarsze.

Zespół naukowców, na czele którego stanął Tiago Simões z Uniwersytetu Alberta w Edmonton w Kanadzie, przeprowadził badania obejmujące analizę skamieniałości oraz DNA Megachirella wachtleri, jak i obecnie żyjących i wymarłych przedstawicieli Łuskonośnych - rzędu w obrębie gromady gadów obejmującego zwierzęta o ciele pokrytym łuskami. Dzięki temu, naukowcy uzyskali możliwość odtworzenia historii ewolucyjnej gadów.

Co ciekawe, skamieniałości Megachirella wachtleri zostały odkryte już niemal 20 lat temu we włoskiej części Alp, która niegdyś znajdowała się pod wodą. Jednak dopiero teraz możliwe było ich dokładne sklasyfikowanie jako pozostałość przedstawiciela Łuskonośnych. Badania były utrudnione, ponieważ pewna część Megachirella wachtleri osadzona jest w skale, co znacznie utrudniało identyfikację stworzenia. Badania przy wykorzystaniu technologii tomografii komputerowej ujawniły nieznane wcześniej szczegóły dotyczące podniebienia, czaszki, kończyn i barku zwierzęcia.

Skamieniałości Megachirella wachtleri

Jak się okazuje, M. wachtleri był małym, lądowym zwierzęciem z zębami przystosowanymi do chwytania owadów. Poprzednie, najstarsze skamieniałości Łuskonośnych były datowane na około 168 milionów lat. Ustalenie, iż skamieniałości M. wachtleri są starsze o 75 milionów lat pozwala sądzić, iż Łuskonośne są dużo starsze niż przewidywano - pojawiły się przed masowym wymieraniem pod koniec Permu, które miało miejsce 252 miliony lat temu, dodaje herpetolog i biolog ewolucyjny Jeff Streicher z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. To, w jaki sposób gady przetrwały wielkie wymieranie pozostaje na tę chwilę zagadką.

Badacze podróżowali również do 17 krajów, aby ponownie przyjrzeć się innym znanym skamielinom. Dzięki połączeniu wszystkich nowych wyników badań, naukowcy zrekonstruowali ewolucyjne drzewo Łuskonośnych. Zauważyli, że Gekony wydają się być najstarszymi z ciągle żyjących jaszczurek, a Iguany mogą być młodszym gatunkiem gadów niż dotychczas sądzono.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: sciencenews.org