CLément Lallane, przewodniczący komisji historycznej Herzine-Coupigny, odpowiedział na apel zespołu teatralnego o składanie zeznań „Dlaczego nie! » Organizując spotkania o polskich tradycjach. Mieszkańcy gminy (a także Bruay-la-Buissière) mogli przesyłać swoje osobiste historie i wspomnienia rodzinne Bérénice Beauvois, aktorce i konsultantce teatralnej grupy utworzonej na Uniwersytecie w Artois.
Ogromny zbiór różnych materiałów, słów, fotografii czy muzyki, z których stworzy swój przyszły performance. Przez 65–80 lat lub dłużej ludzie, którzy niekoniecznie byli polskiego pochodzenia, ale byli obecni w tej społeczności, przychodzili, aby dzielić się swoimi doświadczeniami.
„Za przeszłe wspomnienia”
„Do wspomnień przeszłości” – taki będzie tytuł spektaklu, który będzie efektem tego bogatego zbioru informacji i będzie miał ambicję ukazania intymności, uczuć i słów Polonii. „Jestem polskiego pochodzenia ze strony matki i odkrycie choroby Alzheimera u mojej prababci uświadomiło mi, jak ważne jest zachowanie pamięci. Chciałam porównać to, czego doświadczyła moja rodzina w Libercourt z innymi… Myślę, że nikt nie powinien zapominać kim są i skąd pochodzą!”
„Mam już wiele męskich zeznań i aby zrównoważyć tę konstrukcję, ostatnio poszukałem więcej słów od kobietUfa aktorce. Dziedzictwo kobiet, którym warto się dzielić. Jeśli patriarchalny charakter społeczeństwa jest ewidentny, brakuje kobiecych zeznań, zwłaszcza w tematach mocno tabu, takich jak choroby, nowotwory czy krzemica, czy powrót do Polski czy niebezpieczne sytuacje po zamknięciu kopalni. U Polaków jest dużo skromności, a my trzymamy dzieci z dala od tego wszystkiego. W sprawach seksualności, np. dotyczących dojrzewania dziewcząt, matka sama udzielała podstawowych informacji, a jeśli była bardzo chora, przed śmiercią wyjaśniała im swoje doświadczenia. Nawet w rodzinach, które promowały nowoczesną edukację, szkołę dla wszystkich i pracę dla każdego dziecka, istniały różnice w wychowywaniu dziewcząt i chłopców. Rodzina. »
Do zobaczenia wiosną 2025 roku
Wszystko to wpływa na pisanie dzieła Bérénice Beauvois, które musi ukończyć pod koniec roku, a następnie rozwinie ten proces jako artystka na scenie: „Lubię ciągłą wymianę z widzem, bo tak naprawdę jest to pisanie zbiorowe. Chodzi o to, żeby przeplatać to z jak najbardziej naturalną muzyką i malarstwem, wprowadzać je na scenę i powiązać to wszystko w jedną całość. » Na potrzeby tego nowego etapu pracy Bérénice Beauvais ubiega się o rezydencję artystyczną u dyrektor firmy, Amelie Peru, a obie mają zamiar zaprezentować prace wiosną 2025 r.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE