Spór ma miejsce w krytycznym dla Warszawy momencie, na krótko przed opublikowaniem przez Komisję Europejską w środę 13 lipca trzeciego raportu na temat praworządności w Europie. Szereg e-maili włamanych do skrzynki pocztowej Michała Dworczyka, szefa sztabu premiera Mateusza Morawieckiego i nadawanych od czerwca do kilku mediów internetowych, pokazuje ingerencję władzy wykonawczej w orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Siły mieszane
Ostatnia wyciekła wymiana, datowana na 2019 r., wywołała zamieszanie Polska UE już oskarżyła ją o łamanie zasad demokratycznych. „Dzisiaj po naszym wywiadzie spotkałem się z Panią Julią B. Omówiłem z Prezesem trzy tematy…”Michał Dworczyk napisał do Mateusza Morawieckiego, który odpowiedział zwięźle: „Tak, ok, dzięki”.
Michał Dworczyk przyznał, że jego e-mail został zhakowany rok temu. Nie kwestionował autentyczności wiadomości. złoto, „Julia B.” Nikt inny jak Julia Przylebska, Prezes Trybunału Konstytucyjnego. I to „Trzy lekcje” Emerytury dla kobiet, zasiłki alimentacyjne i przepisy dotyczące gruntów: decyzje, które mogą ważyć miliardy złotych na rachunkach publicznych, zostały później omówione w odroczonym e-mailu.
Trybunał Konstytucyjny słynął już z ideologicznej bliskości z ultrakonserwatywnym rządem, na przykład z praktycznego zakazu aborcji czy z nacisku na prymat prawa polskiego nad prawem europejskim. Ale po raz pierwszy ukazany jest bezpośredni związek między władzą wykonawczą a sądownictwem, przywołujący jedną formę dominacji nad drugą.
Zaangażowanie Kremla?
Julia Przylepska stanowczo zaprzecza, jakoby działała na polecenie rządu: „Nigdy nie omawiam wyroków Trybunału Konstytucyjnego z politykami i w tej konkretnej sprawie nigdy się nie ingerowałem”, Odpowiedziała, nie zaprzeczając istnieniu kwestionowanej wiadomości. „Nawet jeśli taki e-mail jest prawdziwy, nie zawiera żadnych informacji wskazujących, że istniała umowa o cokolwiek” ona kontynuowała.
Podobnie jak Mateusz Morawiecki, sędzia również wskazuje palcem na Kreml jako autora przecieku. Premier skazany A „Rosyjska prowokacja” Zdestabilizować kraj i pomścić poparcie Polski dla Ukrainy. Chce potwierdzić tę tezę wiedzą ekspercką amerykańskich firm specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie.
Partie opozycyjne, których celem są wybory parlamentarne jesienią 2023 r., żywią się tą kwestią. Skargę o nadużycie władzy wobec Michała Dworczyka złożyli już przedstawiciele PO. Tak uważa lider partii, były premier (i były przewodniczący Rady Europejskiej) Donald Tusk. „Z e-maili wyłania się obraz klasycznej mafii”. Obiecuje usunąć Julię Przylepską z urzędu, jeśli uda mu się odzyskać władzę w ciągu szesnastu miesięcy.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu